Reklama

Reklama

Wystawa fotografii "Białoruś. Droga do wolności". Lubelski Ratusz zachęca do oglądania

Opublikowano: 5 stycznia 2021 08:06
Autor: oprac. Joanna Niećko | Zdjęcie: Miasto Lublin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Na stronie internetowej Urzędu Miasta do 22 stycznia można oglądać wystawę fotografii "Białoruś. Droga do wolności". Nawiązuje ona do protestów obywateli Białorusi wobec ostatnich wyborów prezydenckich w ich kraju.

Reklama

W Galerii Ratusz ruszyła wystawa fotografii „Białoruś. Droga do wolności” dokumentująca walkę Białorusinów o wolne wybory, demokrację i niepodległe państwo. Ma to związek z wyborami prezydenckimi, które odbywały się ponad pół roku temu i wygrał je po raz kolejny Alaksandr Łukaszenka, będący prezydentem od 1994 roku. Po ogłoszeniu wyniku obywatele Białorusi zaczęli protestować przeciwko odmowie rejestracji niezależnych kandydatów w wyborach i uważają, że same wybory były sfałszowane. Od ponad czterech miesięcy każdego dnia domagają się np. uwolnienia więźniów politycznych, zaprzestania używania siły, stosowania tortur względem demonstrantów i uczciwych wyborów. W trakcie protestów dochodziło do wielu starć manifestujących z milicją, wojskiem i innymi przedstawicielami służb. Są też ofiary śmiertelne.
 
- Lublin, podobnie jak inne polskie miasta, solidaryzuje się z Białorusinami w walce o wolność, zaś mieszkańcy Lublina już wielokrotnie udowadniali, jak bliskie są im ideały niepodległego państwa i demokracji. Szanujemy prawo narodu białoruskiego do decydowania o swoim losie oraz solidaryzujemy się z ofiarami represji. Wierzymy, że dzięki odwadze i determinacji obywateli oraz przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej wrócą na Białoruś niezależne media, lepsze warunki życia, demokracja i wolność. Niech żyje Białoruś! Жыве Беларусь! - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin. 
 
Wystawa pokazuje protesty obywateli Białorusi na ulicach Mińska, Grodna, Witebska, Mohylewa, Brześcia, ale również demonstracje w Lublinie, gdy przedstawiciele mniejszości białoruskiej protestowali w geście solidarności ze swoimi rodakami. Autorzy zdjęć – fotografowie: Iryna Arakhouskaya, Nadia Buzhan, Tacciana Kapitonava i Aliaksandr Vasiukovich, współpracujący z niezależną telewizją „Biełsat” i tygodnikiem „Nasza Niwa” zabiegali o to, żeby Polska i Europa mogły lepiej rozumieć, o co i z kim walczą Białorusini. Na wystawie jest też kalendarium z najważniejszymi datami z historii współczesnej Białorusi. Dotyczą one momentów i wydarzeń, przez które stopniowo wprowadzano i wzmacniano ustrój autorytarny na Białorusi.
 
Ekspozycja zrealizowana z inicjatywy Fundacji „Białoruski Dom” w Warszawie we współpracy z Domem Spotkań z Historią oraz Urzędem Miasta Warszawy prezentowana jest też w innych miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich.
 
W związku z sytuacją epidemiczną lubelską odsłonę wystawy można obejrzeć tylko online na stronie internetowej Urzędu Miasta do 22 stycznia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.