Powstanie zespół przyrodniczo-krajobrazowy?
W trakcie najbliższej (28 stycznia) sesji będzie podjęta uchwała "w sprawie wyrażenia woli podjęcia działań mających na celu ochronę przyrody na terenie Lasu Stary Gaj oraz Lasu Dąbrowa" zaproponowana przez Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina. Ma to związek z zapowiedzią wycinki, czemu sprzeciwiają się aktywiści m.in. z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, którzy przekonują, że są to miejsca rekreacji mieszkańców miasta i mają wpływ na stan jakości powietrza. Dlatego powstała petycja w obronie lasów, w której można przeczytać że "Według wypowiedzi pani Anny Sternik, p.o. rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, cytowanej w Dzienniku Wschodnim, w 2021 roku zaplanowano cięcia na powierzchni 50 hektarów drzewostanów, tj. 11% powierzchni lasu Stary Gaj.". Dodatkowo, w niedzielę (24 stycznia) zorganizowano akcję "Spacer po Starym Gaju - STOP wycince drzew!".
- W interesie mieszkańców leży zachowanie drzewostanu Lasu Stary Gaj. Jest to miejsce rekreacji i wypoczynku dla osób zamieszkujących dzielnice Czuby Południowe, Węglin Południowy, Wrotków i Zemborzyce, jak również innych części miasta. Ponadto, należy zauważyć, że w dobie zmian klimatycznych, forma ochrony nadana Lasowi Stary Gaj w 2000 roku, czyli wynikający z ustawy o lasach status lasu ochronnego, jest obecnie niewystarczająca - czytamy w projekcie uchwały.
Prezydent zwrócił się z pismami do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie oraz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z prośbą o przedłożenie szczegółowych informacji dotyczących występowania na terenach lasów Dąbrowa i Stary Gaj gatunków flory i fauny, które ze względu na swoje istotne wartości przyrodnicze mogłyby uzasadniać objęcie tych terenów formą ochrony przyrody oraz z propozycją podjęcia rozmów zmierzających do ustanowienia na tym terenie formy ochrony przyrody przewidzianej w ustawie o ochronie przyrody. Ze wstępnej oceny Miasta Lublin najbardziej odpowiednią formą ochrony jest zespół przyrodniczo-krajobrazowy na terenie, którego nie obowiązuje zakaz np. wyprowadzania psów i spacerowania poza wyznaczonymi szlakami.
- Otrzymane informacje pozwoliłyby na kompleksowe ujęcie w przyszłym projekcie uchwały ochrony gatunkowej wszystkich fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego zasługujących na ochronę, a także ustanowienie adekwatnych zakazów właściwych dla danego obiektu, obszaru lub jego części, wybrane spośród zakazów wymienionych w art. 45 przywołanej ustawy o ochronie przyrody - czytamy dalej w projekcie uchwały.
Uchwała ma charakter intencyjny i ma pomóc w przyszłych rozmowach i działaniach na temat lasów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.