reklama
reklama

Co dalej z wycinką lubelskich lasów? Zareagował prezydent Żuk i aktywiści

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co dalej z wycinką lubelskich lasów? Zareagował prezydent Żuk i aktywiści - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaKrzysztof Żuk - prezydent Lublina apeluje o nadanie statusu lasu ochronnego, lasom Stary Gaj i Dąbrowa. Z kolei Towarzystwo dla Natury i Człowieka również apeluje o ochronę lasu i ma kilka uwag w tej sprawie.
reklama

Stary Gaj do częściowej wycinki

Stary Gaj jest lasem położonym w południowo-zachodniej części Lublina (w dzielnicy Zemborzyce), graniczy na północy z dzielnicą Czuby Południowe, na południu z Zemborzycami Podleśnymi, a na zachodzie ze Stasinem. Zajmuje powierzchnię ok. 460 ha. Niedawno pojawiły się informacje o planowanych wycinkach w lesie. Zaplanowano cięcia na powierzchni 50 hektarów drzewostanów, tj. 11 % powierzchni lasu. Dlatego Towarzystwo dla Natury i Człowieka zachęca do podpisania petycji "Stop wycince w Starym Gaju". W ten sposób aktywiści chcą ochronić las przed masową wycinką drzew. 

reklama

Prezydent chce statusu lasu ochronnego

Sprawę poruszył też w mediach społecznościowych Krzysztof Żuk - prezydent Lublina. W poniedziałek (11 stycznia) poinformował, że w związku z gospodarką przemysłową prowadzoną obecnie przez Lasy Państwowe na terenie Starego Gaju zwróci się w imieniu mieszkańców Lublina do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, by działając na podstawie Ustawy o Lasach zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska o uznanie lasu za ochronny, czyli szczególnie chronionego.

reklama

- Mam nadzieję, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych przychyli się do mojej prośby, którą skieruję oficjalnie na piśmie. Mam też nadzieję, że Minister Klimatu i Środowiska wówczas rozpatrzy wniosek jak najszybciej i pozytywnie, obejmując lubelskie lasy ochroną. Zwrócę się również do Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego o wsparcie starań Lublina w zakresie objęcia ochroną lasów Dąbrowa i Stary Gaj - czytamy na profilu Facebook, Krzysztofa Żuka, gdzie w środę pojawiła się informacja, że list do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych został już wystosowany.
 
Zdecydować mogą radni
 
Działanie prezydenta zauważyło Towarzystwo dla Natury i Człowieka, które poinformowało, że jak podają leśnicy - status ochrony kompleksowi Stary Gaj, nadano jeszcze w XX wieku.
 
- Tymczasem skuteczne narzędzia ochrony walorów Starego Gaju nie wymagają kłopotania ministra. Leżą one w kompetencjach władz miasta - informuje Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa. 
 
Towarzystwo podkreśla też, że w Starym Gaju rośnie wiele drzew o rozmiarach pomnikowych, które warto chronić przed piłami drwali. Od pół roku bez odpowiedzi pozostaje wniosek o uznanie za pomnik przyrody 34 najdorodniejszych lip i dębów o obwodzie 3-4,5 m., a decyzję o ich ochronie może podjąć Rada Miasta Lublin. Również radni mogą ustanowić Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy. Na taką ochronę zdaniem Towarzystwa, zasługuje duży fragment Starego Gaju od strony Zemborzyc, o bogatym, wielopokoleniowym drzewostanie - jedno z niewielu miejsc w okolicach Lublina dające wyobrażenie o tym, jak wyglądały lasy porastające Wyżynę Lubelską. 
 
Nadleśnictwo Świdnik szykuje Plan Urządzania Lasu
 
Aktywiści przekazali też, że Nadleśnictwo Świdnik zarządzające m.in lubelskimi, miejskimi lasami, szykuje właśnie dokument, który na 10 lat określi sposób gospodarowania w Starym Gaju i Dąbrowie.
 
- Liczymy, że władze Lublina w imieniu Lublinian, upomną się u leśników o to, żeby nie traktowali tych kompleksów jako zwykłych plantacji i uwzględnili ich znaczenie dla miasta i jego mieszkańców. A mieszkańcom, ubogiego w zwarte tereny natury, Lublina potrzebny jest żywy, różnorodny i wielopiętrowy las ze starymi drzewami, martwymi pniami, warunkami dla ptaków - dodaje Gorczyca. 
 
Jednocześnie Towarzystwo wzywa Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie i Miasto Lublin do debaty z udziałem ekspertów i strony społecznej w celu wypracowania zasad gospodarowania w lubelskich lasach miejskich, tak aby mogły spełniać specyficzną dla takich kompleksów rolę społeczną i przyrodniczą.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama