Reklama

Reklama

Wojna w Ukrainie: Polska wprowadza sankcje dotyczące Rosji. Na liście firma z Lublina

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji/Facebook

Wojna w Ukrainie: Polska wprowadza sankcje dotyczące Rosji. Na liście firma z Lublina - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa ministra Mariusza Kamińskie w sprawie sankcji | foto Screen - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji/Facebook

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Polska wprowadza sankcje na firmy i osoby związane z Rosją. Ma to związek z wojną w Ukrainie. Na liście znalazła się firma mająca siedzibę w Lublinie.

Reklama

"Uderzenie w rosyjską gospodarkę"

Od około 2 miesięcy trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z tym część krajów, w tym Polska wprowadza sankcje na Rosję i Białoruś. We wtorek (26 kwietnia) Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji w trakcie konferencji prasowej ogłosił listę sankcji. 

- Pierwsza lista sankcyjna, która dziś została opublikowana ma 50 pozycji. Znalazły się tam nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów, które prowadzą realne interesy na terenie naszego kraju - mówił Mariusz Kamiński.

- O wpisy na listę sankcyjną wnioskowały ABW, CBA i SKW. 15 decyzji dotyczy osób, a 35 podmiotów gospodarczych. Są kolejne wnioski - dodawał Maciej Wąsik, zastępca ministra spraw wewnętrznych i administracji. - Minister nie zdążył ich rozpatrzyć. Decyzje w tych sprawach mają być publikowane i dopisywane do listy sankcyjnej.

- Celem sankcji jest uderzenie w rosyjską gospodarkę tak, aby Rosja nie mogła prowadzić wojny w Ukrainie. (...) Polska lista sankcyjna jest uzupełnieniem unijnej listy sankcyjnej - mówił Mariusz Kamiński. - Będziemy stosowali kilka rodzajów sankcji, przede wszystkim zamrożenie aktywów finansowych i zasobów majątkowych tych firm. Dodatkowo wykluczenie z możliwości udziału w przetargach publicznych, a w wypadku oligarchów, zakaz wjazdu na teren naszego kraju.

Za łamanie sankcji grozi kara w wysokości 20 mln zł i dodatkowo 3 lata więzienia.

Na liście osób i firm objętych sankacjami znalazło się przedsiębiorstwo, które ma swoją siedzibę przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie. To Sulzer Turbo Services  Poland.

- Beneficjentem rzeczywistym spółki powiązanym z prezydentem Rosji W. Putinem i byłym prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem jest Viktor Vekselberg. Stany Zjednoczone Ameryki uznały ww. za działającego w imieniu W. Putina i zajmującego pozycję kluczowego gracza w rosyjskim sektorze technologicznym za pośrednictwem holdingu Renova. Ponadto miał on uczestniczyć w rosyjskich działaniach dyplomatycznych i działaniach o charakterze „soft power” na rzecz Kremla. Majątek ww. wyceniony jest na 17,2 miliarda dolarów. V. Vekselberg jest obłożony sankcjami: Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wielkiej Brytanii - czytamy w uzasadnieniu wpisu firmy na listę.

Sankcje wobec firmy

a. zamrożenie wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych,

b. zakaz udostępniania podmiotowi wpisanemu na listę lub na jego rzecz – bezpośrednio lub pośrednio – jakichkolwiek środków finansowych lub zasobów gospodarczych,

c. zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie  środków wskazanych w lit. a i b,

d. wykluczenie z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy