Zbliża się Majówka, czyli długi majowy weekend związany z wyjazdami i odpoczynkiem poza domem.
- Czas wyjazdów i powrotów z majowego weekendu oznacza większy ruch na drogach oraz czasowe utrudnienia w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Jak co roku będziemy czuwać nad bezpieczeństwem na drogach naszego regionu - informuje komisarz Anna Kamola z KWP w Lublinie. - Na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli. Będziemy sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będziemy kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory.
Jednocześnie polocja przypomina kierowcom, że samochody powinny być sprawne - należy sprawdzić jeszcze stan oświetlenia, płynów eksploatacyjnych oraz ogumienia. Ruszając w długą trasę kierowca powinien pamiętać o odpoczynk i nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Nieodpłatnie możemy zbadać swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji.
CZYTAJ TAKŻE: Więcej motocyklistów i rowerzystów na drogach. Lubelska policja apeluje o bezpieczeństwo
Poza tym, wyjeżdżając na majówkę należy też pamiętać o zabezpieczeniu swojego domu lub mieszkania. Należy dobrze zamknąć drzwi i okna, garaże i bramy wjazdowe, okna piwniczne i inne pomieszczenia gospodarcze. Można też poinformować sąsiada bądź inną zaufaną osobę o wyjeździe i poprosić żeby zaopiekowała się domem.
Podczas majówki spędzanej na świeżym powietrzu trzeba pamiętać, że zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Wyjątkiem są miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów oraz miejsca publiczne wyłączone z zakazu uchwałą rady gminy.
Z kolei wypoczywając nad wodą, należy zachować ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli. - Zwróć szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu. Wypływając łódką, kajakiem, czy żaglówką, sprawdź ich stan techniczny, upewnij się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kapoki. Przed wypłynięciem poinformuj najbliższych o przewidywanej porze powrotu - dodaje komisarz Anna Kamola.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.