Reklama

Reklama

Więcej motocyklistów i rowerzystów na drogach. Lubelska policja apeluje o bezpieczeństwo

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KWP Lublin

Więcej motocyklistów i rowerzystów na drogach. Lubelska policja apeluje o bezpieczeństwo - Zdjęcie główne

foto KWP Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W związku z większą liczbą motocyklistów i rowerzystów na drogach, policja apeluje o bezpieczeństwo.

Reklama

- Główne przyczyny wypadków w ruchu drogowym to niezmiennie: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie czy też wymuszanie pierwszeństwa przejazdu. W 2022 roku na drogach województwa lubelskiego doszło do 799 wypadków, w następstwie, których 122 osoby poniosły śmierć, a 828 doznało obrażeń. W tej statystyce zawierają się także wypadki z udziałem motocyklistów i rowerzystów - informuje młodszy aspirant Kamil Karbowniczek z KWP w Lublinie.

W 2022 roku motocykliści uczestniczyli w 72 wypadkach drogowych. 8 poniosło śmierć, a 61 doznało obrażeń. Z kolei z winy motocyklistów doszło do 33 wypadków, których główną przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Natomiast motorowerzyści uczestniczyli w 34 wypadkach drogowych, w wyniku których 3 zginęło, a 28 osób doznało obrażeń. 

- Motocykliści, którzy przestrzegają zasad bezpiecznej jazdy uważają opinie krążące o ich środowisku za bardzo krzywdzące. Wskazują jednocześnie, że większość kierujących motocyklami to prawdziwi pasjonaci, dla których przejażdżka jednośladem to forma relaksu i okazja do spotkań z przyjaciółmi. Niestety zdarzają się również i tacy amatorzy jazdy na motocyklach, którzy notorycznie łamią przepisy - podkreśla młodszy aspirant Kamil Karbowniczek. - Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Zamiast kupować czarny kask warto wybierać jasny. Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze.

Policja zaznacza też, że niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają kierunkowskazów, co jest lekceważeniem wobec kierowców samochodów i pozostałych użytkowników jednośladów. To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych.

Natomiast rowerzyści w zeszłym roku uczestniczyli w 159 wypadkach drogowych, 13 z nich zginęło, a 139 doznało obrażeń. Cykliści spowodowali 66 wypadków drogowych Głównymi przyczynami wypadków, do których doszło z winy rowerzystów było: nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowe skręcanie.

Oprócz tego rower powinien mieć: z przodu jedno białe światło pozycyjne; z tyłu jedno czerwone światło odblaskowe, co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz sygnał dźwiękowy. Rower powinien mieć dodatkowo elementy odblaskowe - mogą być na stałe przymocowane do roweru lub umieszczane na odzieży rowerzystów.

- Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.  Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym - dodaje młodszy aspirant Karbowniczek.

Policja zaznacza również, że przepisy pozwalają rowerzyście jechać po chodniku, gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 kilometrów na godzinę, wynosi, co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). - Przy czym kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym - podsumowuje mł. asp. Kamil Karbowniczek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy