reklama
reklama

Województwo lubelskie: Terytorialsi nadal obecni w miejscowościach ze stanem wyjątkowym. Podsumowali miesiąc

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Województwo lubelskie: Terytorialsi nadal obecni w miejscowościach ze stanem wyjątkowym. Podsumowali miesiąc - Zdjęcie główne

Operacja pk. "Silne Wsparcie" | foto 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Minął miesiąc obecności terytorialsów w przygranicznym pasie objętym stanem wyjątkowym województwa lubelskiego. Żołnierze realizują zadania na lądzie, wodzie i w powietrzu. Informują, że efektem działań jest np. odnajdywanie zagubionych imigrantów i udzielanie im pomocy.
reklama

Od około miesiąca w części województwa podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Chodzi o miejscowości niedaleko granicy polsko-białoruskiej. Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, 3 września żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej weszli do działań na terenach objętych stanem wyjątkowym.

- Zadania te realizują w ramach operacji pk. "Silne Wsparcie”, której głównym celem jest wzmocnienie odporności lokalnych społeczności z rejonów przygranicznych na zagrożenia o charakterze hybrydowym - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Zadania te koncentrują się na wspieraniu mieszkańców, władz samorządowych oraz współpracy z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej. Żołnierze 2 LBOT prowadzą zadania w kilku obszarach.

Żołnierze 2 LBOT w ramach Zespołów Oceny Wsparcia, codziennie monitorują sytuacje w 68 miejscowościach objętych stanem wyjątkowym. Spotykają się z władzami samorządowymi, sołtysami oraz mieszkańcami terenów przygranicznych, udzielają pomocy osobom starszym, oceniają zakres ewentualnego wsparcia. Terytorilasi u boku Straży Granicznej, zarówno w dzień jak i w nocy patrolują przygraniczne tereny. Żołnierze wyposażeni są w sprzęt termowizyjny i noktowizyjny do obserwacji nocnych.

- Efektem patroli jest odnajdywanie zagubionych imigrantów, udzielanie im bezpośredniego wsparcia, dostarczanie żywności i wody oraz zabezpieczenie do czasu przekazania funkcjonariuszom Straży Granicznej. W skład patroli wchodzą żołnierze przeszkoleni z zasad udzielania pierwszej pomocy, wyposażeni w plecaki medyczne zawierające, m.in. folie oraz koce termiczne przeciwdziałające skutkom wychłodzenia organizmu - wyjaśnia kpt. Stanula.

Współpraca z Nadburzańskim oddziałem Straży Granicznej obejmuje również wspólne patrole wodne na rzece Bug. Żołnierze 2 LBOT wykorzystują swój sprzęt specjalistyczny, m.in. płaskodenne łodzie saperskie. Zadanie to realizują specjalnie wytypowani żołnierze OT po kursach sterniczych.

Wykorzystywane są bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye. Grupa Rozpoznania Obrazowego 2 LBOT, która wykorzystuje bezzałogowce zapewnia prowadzenie obserwacji w dzień i w nocy z wykorzystaniem kamer dziennych oraz termowizyjnych. - Obraz z bezzałogowców umożliwia bardzo dokładne lokalizowanie miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowywania się do nielegalnego przejścia przez granice. Pozyskane w ten sposób informacje są przekazywane do Straży Granicznej - tłumaczy oficer prasowy 2 LBOT.

Terytorialsi wspierają mieszkańców i samorząd lokalny również w takich obszarach, jak transport, czy doświetlenie terenu za pomocą masztu oświetleniowego. Uruchomili specjalną infolinię oraz szkolą z zakresu cyberbezpieczeństwa. Do operacji włączone zostały Grupy Ratowniczo – Poszukiwawcze (GRP K-9) z psami. Ich zdaniem jest dotarcie do imigrantów potrzebujących pomocy, narażonych na utratę zdrowia lub życia na skutek wychłodzenia.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama