reklama
reklama

W SPSK nr 4 w Lublinie urodziły się czworaczki [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaTakie narodziny zdarzają się raz na kilkaset tysięcy porodów. W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie 10 stycznia przyszły na świat czworaczki. W porodzie uczestniczył duży, liczący kilkanaście osób zespół ginekologów, położników, neonatologów oraz położnych.
reklama

Dwie dziewczynki i dwóch chłopców przyszli na świat pod koniec 31. tygodnia ciąży przez cesarskie cięcie wykonane przez specjalistów Klinicznego Oddziału Ginekologii i Położnictwa SPSK nr 4 w Lublinie. Klinika kierowana jest przez prof. dr hab. n. med. Tomasza Paszkowskiego.

Od momentu narodzin dzieci otaczane są opieką w szpitalu na Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK nr 4 w Lublinie. Kieruje nim dr n. med. Eulalia Majewska. Oba te oddziały są ośrodkami klinicznymi o najwyższym trzecim stopniu referencyjności.

- W momencie narodzin Julia ważyła 1610, Jakub 1540, Alicja 1490 a Nikodem 1800 gramów. Każdy z czworaków inaczej wygląda, bo każdy miał oddzielne łożysko, oddzielny worek owodniowy. Dzieci mają różne grupy krwi. Alicja, mimo że najdrobniejsza, była najsprytniejsza, najszybciej zaczęła oddychać samodzielnie. Obecnie wsparcia oddechowego potrzebuje tylko Nikodem. Cała czwórka miała niedojrzałe płuca i wymagała podaży surfaktantu egzogennego stosowanego w leczeniu zespołu zaburzeń oddychania, co jest typowe dla wcześniaków, nawet z ciąż pojedynczych. W naszej ocenie czworacza ciąża nie wpłynęła więc znacząco na pogorszenie stanu zdrowia dzieci. Teraz wymagają one żywienia dożylnego i stopniowego zwiększania

reklama

żywienia dożołądkowego. Wciąż jeszcze występuje brak samodzielnego ssania i koordynacji jedzenia z oddychaniem, ale stan dzieci jest stabilny, są one aktywne, objęte najlepszą opieką i jesteśmy dobrej myśli - mówi dr n. med. Eulalia Majewska.

Małżeństwo Sarneckich pochodzi z Lublina. Aktualnie mieszkają w domu rodzinnym Pauliny Sarneckiej w Michowie. Rodzice wychowują też starszą córkę Gabrysię, która w grudniu skończyła 2 latka.

- O tym, że jest to nie jedno, a czwórka dzieci wiemy z mężem od samego początku, od pierwszego badania, gdy usłyszeliśmy bicie ich serduszek. To był 7. tydzień ciąży. To był dla nas szok. W rodzinie męża są bliźniaki, więc dwójki dzieci mogliśmy się spodziewać, ale czwórki absolutnie. Obawialiśmy się, jak to się wszystko ułoży, jak będzie przebiegać ciąża – mówi Paulina Sarnecka, mama czworaczków.

reklama

– W pierwszych dniach i tygodniach po otrzymaniu informacji o czwórce dzieci mieliśmy mnóstwo myśli. Zastanawialiśmy się z żoną, jak sobie poradzimy z tym wszystkim. Jak przeorganizujemy nasze życie, żeby sprawnie funkcjonować i wychowywać nasze dzieci. Z czasem głowa zaczęła być lżejsza, bo wiemy, że mamy bardzo duże wsparcie ze strony naszych rodziców i rodzeństwa – mówi Marcin Sarnecki, tata dzieci.

Przebieg porodu

Nieczęsto występujące ciąże wielopłodowe są obarczone dużym ryzykiem pojawienia się komplikacji rosnącym wraz z liczbą płodów. Z powodu zwiększonego ryzyka wystąpienia groźnych powikłań, do rozwiązania ciąży mnogiej dochodzi wcześniej niż w przypadku ciąży pojedynczej. Wcześniaki urodzone w SPSK nr 4 oraz ich mamy są pod najlepszą opieką, ponieważ zarówno Kliniczny Oddział Ginekologii i Położnictwa, jak i Kliniczny Oddział Położnictwa, Perinatologii i Chorób Kobiecych oraz Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka są ośrodkami klinicznymi o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności w opiece nad matką i dzieckiem. Szpital zapewnia kompleksową diagnostykę i leczenie według najnowszych i najwyższych standardów postępowania i z tego powodu jest często wybierany przez pacjentki w ciążach mnogich lub powikłanych. Aby ułatwić im szybki dostęp do specjalistów, w Poradni Perinatologicznej SPSK nr 4 ustalony jest specjalny dzień konsultacji, kiedy pacjentki w ciążach wielopłodowych przyjmowane są preferencyjnie.

reklama

Julia, Jakub, Alicja, Nikodem to kolejne czworaczki urodzone w SPSK Nr 4 w Lublinie. Poprzednie

przywitały w tym szpitalu świat w 2018 i 2011 roku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama