W Lublinie zasadzono ponad 1,1 tys. drzew
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: oprac. Joanna Niećko
reklama
Przeczytaj również:
Z LublinaW Lublinie z końcem zeszłego roku skończyły się prace w zakresie nasadzeń drzew, krzewów, bylin i żywopłotów. W sumie zasadzono 1125 drzew i 5 tys. krzewów.
reklama
- Bardzo wilgotna i ciepła jesień zapewniła nam dogodne i stabilne warunki do sadzenia drzew i krzewów. Dzięki temu możemy liczyć, że rośliny szybko się zaaklimatyzują i już wiosną rozpoczną bardzo intensywną wegetację, a niektóre ucieszą nas swoimi kwiatami. Rośliny sadzone jesienią są również lepiej przygotowane na przejście ewentualnej wiosennej suszy i letnich upałów, będą również szybciej się rozwijać - mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.
Nowe drzewa, krzewy i byliny pojawiły się w Śródmieściu i w innych dzielnicach. Ze środków rezerwy celowej dzielnicy Sławinek, przy skrzyżowaniu ulic Czeremchowej i Bohaterów Monte Cassino zagospodarowano pas drogowy, gdzie założono dwie rabaty o łącznej powierzchni około 185 mkw., na których posadzono 356 róż i 140 traw ozdobnych. Pierwsza rabata ma swobodny kształt i jest położona na płaskim terenie. Tutaj nasadzenia z róży i prosa rózgowatego oddzielono od trawnika obrzeżem, a całość wyłożono matą i wysypano korą. Druga rabata sąsiaduje z parkingiem i jest na skarpie. Utworzono dwa tarasy oddzielone palisadami - na górnym posadzono róże, a na dolnym ułożono kamienie polne i posadzono proso, ułożono matę, wysypano korę. Obok założono żywopłot z pęcherznicy kalinolistnej na obszarze 61 m2 i odtworzonyo trawnik.
Wśród nowych, nieplanowanych lokalizacji znalazły się również krzewy przy ul. Wodopojnej w okolicy budynku IPN i żywopłoty na Kalinowszczyźnie. Do tego, 51 nowych drzew zostało zasadzonych w ramach projektu realizowanego przez Wydział Gospodarki Komunalnej współfinansowanego z WFOŚiGW.
Jesienią, Miejski Architekt Zieleni posadził również 472 drzewa w pasach drogowych, w ramach rekompensat przyrodniczych w zamian za usunięcie drzew uschniętych, zamierających, które zagrażały bezpieczeństwu. Drzewa w formie szpalerów pojawiły się przy ul. Krężnickiej – 36 lip szerokolistnych, ul. Melomanów – 15 klonów pospolitych, al. Kompozytorów Polskich – 10 lip drobnolistnych, ul. Strojnowskiego – 6 klonów pospolitych, ul. Zemborzycka – 19 lip szerokolistnych, ul. Spółdzielcza – 7 klonów pospolitych, ul. Orkana – 11 klonów pospolitych, ul. Filaretów – 20 klonów pospolitych.
Zmiany nastąpiły również w Parku Zawilcowa, w którym wymieniono 160 drzew. Z kolei Wydział Inwestycji i Remontów posadził 53 nowe drzewa wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego, od ul. Klepackiego do ul. Lipniak, 36 przy al. Solidarności w pobliżu ul. Głównej oraz 11 przy ul. Podzamcze. Zakończyły się też jesienne nasadzenia prowadzone przez Zarząd Dróg i Mostów – łącznie 94 drzewa oraz 588 krzewów. Nowa zieleń jest przy ul. Tarasowej – 7 klonów, 8 lip oraz 588 krzewów, ul. Kalinowszczyzna – 5 klonów, ul. Lwowskiej – 12 lip, al. Unii Lubelskiej – 8 lip, ul. Biskupińskiej – 15 lip, ul. Relaksowej – 10 lip i 6 dębów, ul. Jana Pawła II – 14 lip oraz al. Kompozytorów Polskich – 15 lip. Natomiast Zarząd Nieruchomości Komunalnych posadził łącznie 5 7 drzew i 251 krzewów, w tym 39 w ramach rekompensat. Nowa zieleń w formie szpaleru pojawiła się przede wszystkim przy ul. Zygmunta Augusta – 18 drzew i 246 krzewów, zaś pojedyncze drzewa m.in. przy ul. Sokolej, Nowy Świat, Odlewniczej, Prusa, Czwartek, Samsonowicza, Gospodarczej i Hutniczej.
Drzewa zostały zasadzone również przez miejskie spółki. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w ramach rekompensat za prowadzone inwestycje, zasadził 97 drzew i 2934 krzewów w rejonach ulic: al. Jana Długosza, al. Smorawińskiego, al. Kompozytorów Polskich, al. Witosa, ul. Przyjaźni, ul. Jana Pawła II, ul. Wojciechowskiej, ul. Królowej Bony, ul. Zygmunta Augusta, ul. Głęboka, ul. Berylowa, ul. Daszyńskiego, ul. Wapiennej, ul. Trześniowskiej, ul. Diamentowej, ul. Grabskiego i ul. Żelaznej. Ponadto, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zasadził 11 buków w okolicach stadionu przy Al. Zygmuntowskich, zaś Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – 4 lipy na cmentarzu na Majdanku.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.