reklama
reklama

W czwartek rozpocznie się rejestracja na projekty Lubelskiego Festiwalu Nauki

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaLublin Europejską Stolicą Młodzieży, Rok Mikołaja Kopernika czy sztuczna inteligencja to tylko niektóre z tematów, do których nawiązywać będą projekty w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki 2023. Na zainteresowanych poznaniem najnowszych osiągnięć nauki czeka ponad 1300 projektów, na które rejestrować się będzie można już od czwartku, 15 czerwca.
reklama

 – Jestem przekonana, że na uczestników Festiwalu czeka niezwykła podróż w świat nauki i sztuki, na którą już dziś serdecznie zapraszam – mówi s. dr hab. Beata Zarzycka, prof. KUL, prorektor ds. nauki i kadr Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który jest głównym organizatorem tegorocznego Festiwalu.

Lubelski Festiwal Nauki już po raz 19. organizowany jest przez pięć lubelskich uczelni wyższych – KUL, Politechnikę Lubelską, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nauka dla przyszłości” i rozpocznie się w poniedziałek 18 września 2023 spektaklem „Sztukmistrz z Lublina” w wykonaniu studenckiego Teatru ITP. Festiwalowe wydarzenia potrwają do 24 września, a ich punktem kulminacyjnym będzie tradycyjnie Lubelski Piknik Naukowy, który odbędzie się 23 września w na terenie Targów Lublin. – Festiwal to niepowtarzalna okazja, by poznać najnowsze osiągnięcia naukowe i technologiczne oraz spotkać reprezentujących różne dziedziny wybitnych naukowców i ekspertów lubelskiego środowiska naukowego oraz przedstawicieli instytucji współtworzących z nami Festiwal – zachęca do udziału s. prorektor Zarzycka.

reklama

Choć do Festiwalu pozostały jeszcze 3 miesiące to już w systemie zostało zarejestrowanych ponad 1300 projektów, skierowanych do różnych grup wiekowych – od przedszkolaków, przez uczniów, aż po seniorów. W tym roku, ze względu na otrzymanie przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży, organizatorzy szczególną wagę przywiązują do wydarzeń dedykowanych tej grupie wiekowej. Na projekty będzie się można rejestrować już od czwartku, 15 czerwca na stronie internetowej festiwal.lublin.pl. – Rejestracja rozpocznie się o godz. 15.15 – informuje główny koordynator Festiwalu, dr Anna Dutkowska z KUL. W programie Festiwalu nie zabraknie wydarzeń specjalnych, m.in. w ramach dnia specjalnego „Sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?” odbędzie się spotkanie nt. cyberpsychologii pozytywnej z zaproszonymi gośćmi z Centre for Positive Psychology and Health w Irlandii - badaczami wprowadzającymi aplikacje oparte na AI w trosce o ludzki dobrostan, tj. dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Z kolei do Roku Mikołaja Kopernika nawiązuje wydarzenie pt. "Spojrzenie w kosmos", które pozwoli nie tylko bliżej poznać fenomen badacza, który zmienił postrzeganie przez ludzi otaczającego ich świata, ale też jest zaproszeniem dla młodych uczestników festiwalu do zgłębiania wiedzy o kosmosie i rozwoju technologicznym umożliwiającym jego eksplorację.

reklama

 
Każda z uczelni współtworzących Festiwal przygotowała szereg projektów. Na KUL będzie można m.in. dowiedzieć się, czy wynalazki są dziełem przemyślanej wiedzy, przypadku, czy też może błędu, nauczyć się robić kosmetyki lub wziąć udział w warsztatach z podstaw astronawigacji, podczas których będzie można dowiedzieć się jak dotrzeć do celu bez pomocy elektroniki takiej jak np. GPS. – Będzie można także rozwiązać zagadkę kryminalną i zostać następcą Sherlocka Holmesa oraz poznać prawa i obowiązki osób tworzących wspólnotę sąsiedzką – informuje dr Katarzyna Dębińska-Domagała, koordynator uczelniany z KUL.

reklama

Politechnika Lubelska, która obchodzi w tym roku 70 lat istnienia, zaprasza m.in. na pokazy systemów wizyjnych oraz automatyki budynkowej, która pozwala sterować inteligentnym domem na odległość. Trudno dziś znaleźć dziedzinę nauki, która nie wykorzystuje urządzeń technicznych, dlatego na Politechnice będzie można uczestniczyć w projektach dotyczących ich aplikacji w różnych nieoczywistych projektach badawczych, jak choćby badaniu komórek macierzystych. – Zaprezentujemy także prototypowy pojazd napędzany wodorem, który umożliwia pokonanie 400 km na metrze sześciennym wodoru – mówi dr Małgorzata Ciosmak. – Chcemy także zorganizować marsz pogniecionych i nieuprasowanych, zachęcając w ten sposób do używania ubrań niewymagających prasowania – dodaje.

UMCS zaprasza m.in. na spotkania z robotami, podczas których będzie można dowiedzieć się jak widzi, słyszy, a nawet … czuje robot. Projekty umożliwią także poznanie Genibotów czyli robotów edukacyjnych, które pomogą stworzyć własny utwór muzyczny. Podczas pokazów eksperymentów chemicznych studenci pokażą jak wywołać Dżina z butelki, stworzyć smoczą krew i chemicznego kameleona. – Uczniowie będą mieli także niezwykłą okazję poznać jacht klasy Korsarz i świat żeglarstwa, a wszyscy posłuchać koncertu muzyki afro-kubańskiej Fiesta Cubana – projekty UMCS przedstawia koordynator uczelniany dr Monika Baczewska-Ciupak.

 
Uniwersytet Medyczny przygotował szereg projektów związanych z profilaktyką i edukacją zdrowotną – mówi koordynator uczelniana dr Monika Jakubiak-Hulicz. Będzie można m.in. dowiedzieć się, czym jest sen i dlaczego jest tak dla nas istotny, skoro przesypiamy aż 1/3 naszego życia, a także poznać techniki prostych ćwiczeń oddechowych i nauczyć się, jak efektywnie oddychać . Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję porozmawiać o otyłości na poważnie, oraz dowiedzieć się jak zostać dawcą szpiku czy poznać podstawy języka migowego. Najmłodsi zaś w „Szpitalu pluszowego misia…” będą mogli wcielić się w rolę zarówno pacjenta, jak i lekarza.

Z kolei na Uniwersytecie Przyrodniczym dowiemy się co mogą, a czego nie powinni jeść nasi czworonożni przyjaciele, a także czy warto jeść owady i jak smakuje świerszcz w czekoladzie – informuje koordynator uczelniana dr inż. Justyna Libera. Na chętnych czekają zajęcia z leśnego surviwalu oraz z projektowania japońskich suchych ogrodów. Będzie można również wcielić się w detektywa i poznać rolę śladów biologicznych w śledztwie.

Lubelski Festiwal Nauki to wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników – podkreśla Robert Żyśko, zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. Doceniając akademicki wymiar Lublina miasto angażuje się w organizację Festiwalu. W tym roku jako Lublin jako Europejska Stolica Młodzieży chce zaproponować młodym ludziom warsztaty kompetencyjne, a także wycieczki akademickie, dzięki którym będzie można zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających.

Ramowy program Lubelskiego Festiwalu Nauki:

• 18 września (poniedziałek) - Uroczysta Inauguracja Lubelskiego Festiwalu Nauki; Sala Operowa, Centrum Spotkania Kultur, Lublin.

• 18 września (poniedziałek) - 22 września (poniedziałek) - prezentacje i wydarzenia na uczelniach lubelskich i w instytucjach współtworzących LFN;

• 23 września (sobota) - Lubelski Piknik Naukowy, Targi Lublin.

• 24 września  (niedziela) - Uroczyste Zakończenie Lubelskiego Festiwalu Nauki, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie.

Wydarzenia specjalne:

• 22 września 2023 r. (piątek) - "Sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?"

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama