O konkursie
Głównym celem II edycji konkursu było wyłonienie wykonawców, którzy dokonają zakupu węzy pszczelej i rozprowadzą ją wśród pszczelarzy posiadających zarejestrowane pasieki na terenie województwa lubelskiego. Zadanie wpisuje się w obszar ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego określony w „Programie współpracy Samorządu Województwa Lubelskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2025”.
Na realizację zadania w ramach otwartego konkursu ofert pt. „Lubelskie dla pszczelarzy 2025” Samorząd Województwa Lubelskiego zarezerwował pulę 1 mln złotych. Zadanie zostało zlecone dwóm organizacjom: Wojewódzkiemu Związkowi Pszczelarzy w Lublinie (943 016,90 zł) i Nadbużańskiemu Związkowi Pszczelarzy w Chełmie (56 983,10 zł).
Obydwa związki mają czas do 30 czerwca na realizację zadania, czyli na zakup i dystrybucję węzy wśród lubelskich pszczelarzy. – W stosunku do ubiegłorocznej edycji zwiększyliśmy pulę środków dla lubelskich pszczelarzy o sto procent. Podpisane umowy są efektem spotkań z przedstawicielami tego środowiska, którzy wskazali, że zakup węzy pszczelej jest dla nich najbardziej efektywnym wsparciem. Na Lubelszczyźnie produkujemy ok. 4 tys. ton miodu rocznie, dlatego dotacja z Samorządu Województwa Lubelskiego może znacząco wpłynąć na poprawę warunków pracy pszczelarzy – mówi wicemarszałek województwa lubelskiego Marek Wojciechowski.
Dlaczego węza?
Węza pszczela jest unikalnym dla pszczół szablonem z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego, który pomaga pszczołom łatwiej odbudować komórki pszczele i zapewnić czystość w ulu. Wymiana plastrów gniazdowych pozwala na znaczne ograniczenie nagromadzania się patogenów, wzmacnia prawidłowe funkcjonowanie rodziny pszczelej, a także zwiększa jakość pszczół. Jest to jeden z elementów dbałości o dziedzictwo przyrodnicze wpisane do realizowanej w województwie lubelskim kampanii informacyjno-edukacyjnej „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.
Przyznane dotacje wystarczą na zakup ponad 16 ton węzy, która trafi do ok. 4,5 tys. lubelskich pszczelarzy.
Osiągnięcia województwa lubelskiego w skali kraju (w roku 2024)
1. miejsce w Polsce pod względem: produkcji miodu, liczby rodzin pszczelich
2. miejsce w Polsce pod względem: liczby pszczelarzy (gospodarstw pasiecznych)
3 miejsce w Polsce pod względem: napszczelenia (rodzin pszczelich na km2), liczby pasiek zawodowych i średniej wielkości pasiek
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.