Na Placu Teatralnym było złożenie meldunku, salwa honorowa, odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej wraz z podniesieniem flagi i apel pamięci. Tłem dla tych wydarzeń był piknik historyczny, będący rekonstrukcją starych polskich miasteczek.
- Rozkwit państwa polskiego i jego sława w Europie i na świecie datuje się na rok 1025, kiedy to Bolesław Chrobry koronował się na Króla Polski. Przez całe swoje panowanie walczył on o suwerenną, niepodległą Polskę i dał nam przykład, jak stanowić silne państwo w zjednoczonej, miłującej pokój Europie - powiedział marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, wspominając jaką rolę dla Polski odegrał były władca.
Oprócz osób ważnych dla środowiska politycznego i naukowego, w wydarzeniu wzięły także udział osoby słynące ze swojego wkładu życie kulturowe Lublina. - Korona Bolesława chrobrego krzepiła nas w czasach upadku, ale i dawała siłę i natchnienie w czasach wielkości, jest także symbolem siły i niezależności państwa polskiego. To powinniśmy dziś świętować, pamiętając, że mamy pewne zobowiązania i zadania do wykonania tu i teraz – powiedział dyrektor CSK Michał Chorosiński
Po zakończeniu obrzędów na Placu Teatralym, w Centrum Spotkania Kultur odbyły się dwa spektakle „Koronacji”, przygotowanej specjalnie na tę ważną okazję. Sztuka ta ukazała pełną dramatów, oraz trudnych wyborów egzystencję Bolesława Chrobrego. Tłem dla całej historii, była wzniosła muzyka wykonywana na żywo przez orkiestrę, oraz chór, a całość gry aktorskiej dopełniły kreacje zrobione na styl tych z XIX wieku.
Obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego w Lublinie zgromadziły bardzo szerokie grono odbiorców – od przedstawicieli władz, oraz rektorów uczelni, po mieszkańców i turystów Lublina. Całość wydarzenia łączyła oficjalną ceremonię z widowiskowym spektaklem, oraz piknikiem historycznym, co pozwoliło na dokładne zapoznanie się z kluczowymi momentami w historii Polski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.