reklama
reklama

Szwedzcy terytorialsi odwiedzili lubelskich żołnierzy WOT

Opublikowano:
Autor:

Szwedzcy terytorialsi odwiedzili lubelskich żołnierzy WOT - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej gościła delegację Szwedzkiej Gwardii Krajowej Hemvärnet. Lubelscy terytorialsi współpracują ze Szwedami od kilku lat.
reklama

- Podczas spotkania omówiono bieżące kwestie związane ze współpracą obu formacji, wymieniono się doświadczeniami, a także wypracowano plan współpracy na 2024 rok. Zapoznano partnerów ze Szwecji z systemem szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, zadaniami realizowanymi w ramach krajowego zarządzania kryzysowego oraz współpracą z wojskami operacyjnymi. Dowódca delegacji szwedzkiej zaprosił przedstawicieli 2 LBOT do udziału w ćwiczeniach szwedzkich terytorialsów, które odbędą się w przyszłym roku - informuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej,

Była to druga w tym roku wizyta przedstawicieli Hemvärnet w Polsce. Wcześniej - w marcu w siedzibie Dowództwa WOT odbyło się spotkanie z generał dyw. Laurą Swaan Wrede – dowódcą szwedzkiej Gwardii Krajowej. Tematem spotkania była współpraca pomiędzy ośrodkami szkoleniowymi polskich i szwedzkich terytorialsów tj. Centrum Szkolenia WOT i National Home Guard Combat School.  

reklama

Współpraca lubelskich terytorialsów i Hemvärnet trwa od 2017 roku. Pierwsza wizyta szwedzkich terytorialsów na Lubelszczyźnie odbyła się w październiku 2018 roku. Od tamtej pory przedstawiciele obu formacji odbywają regularne spotkania robocze, a także wizyty na poligonach, podczas których mają okazję uczestniczyć w szkoleniach terytorialsów i wymieniać się doświadczeniami.  

reklama

Hemvärnet - w dosłownym tłumaczeniu to obrona domu, czyli Szwedzka Gwardia Krajowa, która powstała w 1940 roku i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji. Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych.

- Jej misją w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielanie wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe. W czasie wojny głównym zadaniem Hemvärnet jest ochrona i obrona infrastruktury oraz obiektów istotnych dla obronności państwa - dodaje kpt. Marta Gaborek.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama