- Pierwszego dnia wizyty, w siedzibie 2 Lubelskiej Brygady OT, omówiono kwestie związane ze współpracą obu formacji, wymieniono się bieżącymi doświadczeniami, a także nakreślono plan współpracy na 2025 r. Zagraniczni partnerzy zostali zapoznani z zadaniami realizowanymi przez żołnierzy 2 LBOT w ramach operacji wsparcia Straży Granicznej w zabezpieczaniu wschodniej granicy kraju. Mieli również okazję obejrzeć pokaz sprzętu i wyposażenia Terytorialsów wykorzystywanego na granicy, m.in. BSP FlyEye, Kontenerową Elektrownię Polową KEP-900, maszt oświetleniowy, łodzie desantowe, pojazdy sanitarne oraz bazę namiotową - informuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT. - Kolejnym punktem była wizyta w lubelskim Centrum Symulacji Medycznej, gdzie odbył się pokaz – symulacja ewakuacji rannego i udzielania pierwszej pomocy medycznej, podczas której żołnierze 2 LBOT, m.in. zaprezentowali szpital polowy.
Drugiego dnia delegacja udała się do miejscowości Kodeń w powiecie bialskim na robocze spotkanie z żołnierzami WOT aktualnie pełniącymi służbę na granicy.
Szwedzka Gwardia Krajowa Hemvärnet to partner 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Współpraca formacji rozwija się od 2017 roku. Pierwsza wizyta szwedzkich terytorialsów na Lubelszczyźnie miała miejsce w październiku 2018 roku. Od tamtej pory przedstawiciele obu formacji odbywają regularne spotkania robocze, a także wizyty na poligonach, podczas których mają okazję uczestniczyć w szkoleniach Terytorialsów i wymieniać się doświadczeniami.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Nowi terytorialsi złożyli uroczystą przysięgę wojskowa. Wśród nich matka i syn
Hemvärnet, czyli Szwedzka Gwardia Krajowa (w dosłownym tłumaczeniu obrona domu) powstała w 1940 roku i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji.
- Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych. Jej misją w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielanie wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe. W czasie wojny głównym zadaniem Hemvärnet jest ochrona i obrona infrastruktury oraz obiektów istotnych dla obronności państwa - wyjaśnia kpt. Marta Gaborek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.