reklama
reklama

Staruszka sprzedaje ręcznie robione palmy w centrum Lublina. Tak chce zarobić przed świętami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dominika Polonis

Staruszka sprzedaje ręcznie robione palmy w centrum Lublina. Tak chce zarobić przed świętami - Zdjęcie główne

foto Dominika Polonis

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaNa chodniku przy ul. Wieniawskiej w Lublinie starsza mieszkanka miasta sprzeda ręcznie robione palmy. W taki sposób chce trochę dorobić do emerytury i przed świętami wielkanocnymi.
reklama

Palmy dostaniemy w cenie 30 i 40 zł. - Są dopiero co wykonane, ze świeżych ziół, kwiatów i traw. Zapraszam serdecznie – mówi nam seniorka, którą spotykamy przy ulicy Wieniawskiej. O tym, że palmy są z naturalnych elementów informuje również kartka, która widnieje obok. 

Obok miejsca, w którym staruszka sprzedaje palmy znajduje się niedawno otworzona Biedronka, duży gmach przy ul. Spokojnej 2, Żabka, Stokrotka, kawiarnia czy barber. Ruch więc powinien być spory. 

Wielkanoc to święto ruchome. Oznacza to, że Niedziela Palmowa co roku wypada w innym terminie. W 2025 roku będzie ona obchodzona stosunkowo późno, bo dopiero 13 kwietnia. 
Poprzedza ono Triduum Paschalne, które trwa od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Soboty. 

reklama

Niedziela Palmowa jest symbolem wjazdu Jezusa do Jerozolimy, podczas którego tłumy witały go, machając gałązkami palmowymi. W kościołach można spotkać prawdziwe, zielone gałązki palmowe, które czasami przynoszą wierni. Przeważają jednak te wykonywane ręcznie z różnych ziół i zbóż. 

Palma jest symbolem odradzającego się życia. Niedziela Palmowa, zwana jest również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą. Polskie tradycyjne palmy wielkanocne nie są podobne do tych rosnących na Bliskim Wschodzie, ale symbolizują to samo – radość i triumf. Nasze palmy to gałązki wierzbowe, często upiększane bukszpanem, barwinkiem, cisem czy też widłakiem oraz papierowymi kwiatami. Bez wierzbowych witek nie ma tradycyjnej palmy wielkanocnej. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo