reklama
reklama

Stan wyjątkowy: Na granicy polsko-białoruskiej powstanie mur. Rząd zdradził szczegóły

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stan wyjątkowy: Na granicy polsko-białoruskiej powstanie mur. Rząd zdradził szczegóły - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPrzedstawiono szczegóły budowy muru na granicy polsko-białoruskiej, w rejonie której koczują imigranci i obowiązuje stan wyjątkowy. - Zapora, którą chcemy postawić na naszej granicy z Białorusią, jest symbolem determinacji państwa polskiego w obronie naszych granic - wyjaśnia minister spraw wewnętrznych i administracji.
reklama

Symbol determinacji w obronie granic

Na polsko-białoruskiej granicy koczują imigranci m.in. z Afganistanu, Syrii i Iraku, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę. Dlatego polski rząd wprowadził 30-dniowy stan wyjątkowy, który obowiązuje w części województwa lubelskiego i województwa podlaskiego. W przypadku Lubelszczyzny chodzi o powiat bialski i powiat włodawski. Stan wyjątkowy miał obowiązywać do 1 października, ale został przedłużony o kolejne 60 dni. 

reklama

Z powodu prób nielegalnego przekroczenia granicy, polski rząd zapowiedział budowę zapory w formie muru w pobliżu granicy. We wtorek (2 listopada) Andrzej Duda - prezydent RP podpisał przegotowaną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawę, na mocy której powstanie mur. Koszt budowy to ponad 1,6 mld zł. 

W czwartek (4 listopada) odbyła się konferencja prasowa w sprawie budowy.

reklama

- Zapora, którą chcemy postawić na naszej granicy z Białorusią, jest symbolem determinacji państwa polskiego w obronie naszych granic - mówił Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. - Mamy do czynienia z elementem wojny hybrydowej. To reżim Łukaszenki zdecydował się na takie działania, tworząc sztuczny ruch migracyjny w kierunku naszego kraju.

Na Podlasiu, a nie na Lubelszczyźnie

Wyjaśnił też, że zapora powstanie na odcinku ok. 180 km na terenie Podlasia, bo na terenie Lubelszczyzny jest już natoralna zapora w postaci rzeki Bug. Mur ma mieć 5,5 metra wysokości. Będzie wyposażona w czujniki ruchu, kamery dzienne i noktowizyjne. Do pracy przy tej inwestycji,  rząd otworzy 750 etatów w Straży Granicznej. Zapora ma powstać do końca pierwszego półrocza przyszłego roku.

reklama

- Wyeliminowane zostaną wszelkie sytuacje, kiedy przekroczenie zostanie ujawnione po fakcie. (...) Bariera będzie aktywna, wykrywane będzie każde jej naruszanie, próba przecinania, wspinania i podkopywania - dodawała gen. bryg. Wioleta Gorzkowska, zastępca komendanta Głównego Straży Granicznej. - W przypadku zorganizowanych i wyposażonych grup ta bariera spowolni próby jej przekroczenia.
 
W grę wchodzi zabezpieczenie całej granicy
 
Szef reosortu odniósł się jeszcze do procesu wyłaniania firm, które zbudują zaporę. - Jeżeli zapora ma powstać szybko, to rezygnujmy z pewnych biurokratycznych procesów, które mogłyby spowolnić jej budowę - mówił. - Procedury, które przyjmujemy, będą zatwierdzane przez Komitet Sterujący, w skład którego wejdą ministrowie obrony narodowej, środowiska, rolnictwa. To, że będziemy działali szybko, nie oznacza, że będziemy działali nietransparentnie. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie informowali opinii publicznej o postępach.
 
 
Wyjaśnił również, że środki, które są zabezpieczone na budowę muru wydają się adekwatne. Był także pytany, czy Posla planuje prosić o pomoc przy kontrolowaniu granicy. Chodzi o pomoc ze strony np. instytucji europejskich takich jak Frontex. Odparł, że to raczej Polska pomaga Frontexowi i zwraca uwagę na konieczność pomocy Litwie i Łotwie. - Ta pomoc jest niedostateczna i nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Polska daje radę i da radę. - zapewniał Kamiński.
 
Podkreślił jednocześnie, że rozważane jest mocne zabezpieczenie całej wschodniej granicy Polski łącznie z obwodem kaliningradzkim. I dodał, że jeszcze nie wiadomo, czy to będzie obrona w formie zapory.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama