- W okresie od października 2016 r. do grudnia 2020 r. ok. 3 tys. osób zostało przeszkolonych i uzyskało kwalifikacje zawodowe oraz uprawnienia do wykonywania zawodu, które umożliwiły podjęcie pracy już podczas odbywania kary pozbawienia wolności. Zrealizowano 243 cykle szkoleniowo-aktywizacyjne, to wszystko w ramach projektu PO WER 2014-2020 - informuje kpt. Edyta Radczuk, rzecznik prasowy dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie.
Najpopularniejsze były kursy ogólnobudowlane w tym: Nowoczesne wykończenie wnętrz, Monter/konserwator instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, Stolarz meblowy, Brukarz, Monter sieci elektrycznych, Spawacz, Zagospodarowanie terenów zielonych, Opiekun/asystent osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Każde szkolenie obejmowało część teoretyczną i praktyczną. Dodatkowo, osadzeni byli szkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uzupełnieniem kwalifikacji były umiejętności samodzielnego poruszania się po rynku pracy. Dlatego w ramach kursów osadzeni mogli poznać zasady pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego. Osoby przeszkolone, posiadające odpowiednie kwalifikacje podejmują pracę na rzecz jednostek penitencjarnych, jednostek samorządu terytorialnego lub kontrahentów zewnętrznych.
Dla osadzonych uczestnictwo w Projekcie oznacza możliwość nabycia nowych kwalifikacji w zawodach, na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnych rynkach pracy. Ma to również spowodować zmianę sposobu myślenia na taki, w którym priorytetem staje się zaangażowanie, lojalność i odpowiedzialność.
W 2020 roku Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Lublinie zrealizował 52 cykle szkoleniowo-aktywizacyjne w ośmiu jednostkach penitencjarnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.