Reklama

Reklama

Sklep socjalny w Lublnie? Propozycja radnej Mai Zaborowskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Sklep socjalny w Lublnie? Propozycja radnej Mai Zaborowskiej - Zdjęcie główne

Propozycja radnej Mai Zaborowskiej | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Radna miejska Maja Zaborowska zaproponowała, żeby utworzyć w Lublinie sklep socjalny. To miejsce, w którym osoby będące w trudnej sytuacji finansowej, mogą robić zakupy w niższych cenach.

Reklama

Sklep dla osób w trudnej sytuacji finansowej

W ostanim czasie w Polsce zaczęły powstawać sklepy socjalne w których za okazaniem specjalnego skierowania można kupić produkty w cenach poniżej ich wartości rynkowej. Wśród dostępnych tam produktów są m.in.  artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej. Takie miejsca są tworzone z myślą o osobach znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej np. z powodu nagłej utraty pracy. Zakupy w sklepach mogą robić osoby korzystające z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i osoby nie korzystające z niej, których dochód nie przekracza 200% kryterium dochodowego, tj.: 1 752,50 zł  w przypadku osoby samotnie gospodarującej lub 1 320,00 zł  w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie. Sklep sojcalny funkcjonuje np. w Katowicach i jest prowadzony przez fundację Wolne Miejsce oraz współfinansowany w ramach budżetu Miasta Katowice. 

Pierwsze rozmowy już sie odbyły

Radna Maja Zaborowska (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) zaproponowała, żeby włączyć samorząd miasta w proces uruchomienia sklepu socjalnego w Lublinie. W tej sprawie skierowała interpelację do prezydenta Żuka. Na wstępie poinformowała, że 4 grudnia odbyło się zainicjowane przez nią spotkanie przedstawicieli władz miasta z Mikołajem Rykowskim - prezesem fundacji Wolne Miejsce. W trakcie spotkania rozmawiano o założeniach funkcjonowania sklepów. Radna w interpelacji zapytała czy miasto jest zainteresowane otwarciem na terenie Lublina sklepu socjalnego i czy zostały podjęte analizy, pod kątem dysponowania przez miasto odpowiedniego lokalu, oraz możliwości adaptacji i udostępnienia go na preferencyjnych warunkach fundacji Wolne Miejsce?

- Wyrażam przy tym ogromną nadzieję, że Miasto Lublin, wzorem innych samorządów (Katowice, Warszawa), nawiąże z fundacją Wolne Miejsce współpracę, która zaowocuje otwarciem w Lublinie sklepu socjalnego, którego misja jest dużo szersza niż samo wsparcie osób najbiedniejszych, poprzez umożliwienie im zakupów po preferencyjnych cenach - napisała Maja Zaborowska. 

Sposób na niemarnowanie jedzenia

Dodała też, że jest to również integracja i aktywizacja mieszkańców miasta, poprzez współdziałanie i organizację wydarzeń społeczno-edukacyjnych, oraz aktywizacja społeczna osób wykluczonych przez włączanie ich w działania fundacji. - Swoimi działaniami buduje ona pozytywne wzorce zachowań konsumenckich, poprzez m.in. przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. - wyjaśnia radna.

Jeszcze nie ma odpowiedzi. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy