reklama
reklama

Rocznik 1953 nadal z szansą na wyższą emeryturę. Lubelski ZUS przypomina o złożeniu wniosku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Rocznik 1953 nadal z szansą na wyższą emeryturę. Lubelski ZUS przypomina o złożeniu wniosku - Zdjęcie główne

Rocznik 1953 nadal z szansą na wyższą emeryturę. Lubelski ZUS przypomina o złożeniu wniosku | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Osoby urodzone w 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę przed 2013 rokiem, mogą jeszcze wystąpić o naliczenie nowej emerytury na bardzo korzystnych zasadach. Wniosek można złożyć do 11 stycznia przyszłego roku.
reklama

Osoby będące na wcześniejszej emeryturze i, które urodziły się w 1953 roku, mogą nadal wystąpić o naliczenie nowej emerytury na bardzo korzystnych zasadach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina zasady.

- Chodzi o osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Zmienił się dla nich sposób obliczania nowej emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego. Dotychczas podstawa obliczenia emerytury powszechnej była pomniejszana o już pobrane emerytury wcześniejsze. Dla tych, których objęła zmiana przepisów, takiego pomniejszania teraz nie ma. To otwiera furtkę do wyższego świadczenia - informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. 

Osoba pobierają wcześniejszą emeryturę i nie ma jeszcze przyznanej powszechnej emerytury, może złożyć o nią wniosek do ZUS. Jeśli zrobi to do 11 stycznia to ZUS wyliczy świadczenie na korzystniejszych warunkach. Do złożenia wniosku służy standardowy formularz o symbolu EMP.

- Osoba, która już ma przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie musi robić nic. Zakład przeliczy jej świadczenie z urzędu po 11 stycznia 2021 roku i poinformuje o nowej wysokości emerytury - informuje Małgorzata Korba, dodając, że jeśli przeliczone świadczenie okaże się wyższe od dotychczasowego, to ZUS wypłaci też wyrównanie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama