Kamienica przy ul. Złotej 5 znajdująca się na rogu ul. Złotej i Dominikańskiej oraz jednocześnie w sąsiedztwie Klasztora Ojców Dominikanów, przejdzie remont. To kamienica, która tworzy zwartą zabudowę, składającą się z budynku głównego i dwóch oficyn. Była pierwszą z notowanych w istniejących dokumentach kamienicą przy ul. Złotej i pochodzi z początku XVI wieku. Pierwszym znanym właścicielem był sędzia ziemski chełmski. Potem właścicielami kamienicy byli m.in. zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia, Skarb Państwa i prywatni właściciele. Przez te lata wykonywano i przerowadzano różne remonty.
Aktualnie kamienica objęta jest ochroną konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków województwa lubelskiego oraz usytuowana jest w zespole urbanistycznym Starego Miasta i Śródmieścia Lublina, wpisanym do rejestru zabytków woj. lubelskiego. W lutym właściciel kamienicy uzyskał decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na remont.
- Przedstawiony do uzgodnienia projekt budowlany przewiduje wykonanie prac konserwatorskich w pomieszczeniach frontowych na pierwszym piętrze oraz detalu kamiennego na elewacji, a także przeprowadzenie remontu i kompleksowej rewaloryzacji kamienicy wraz ze zmianą jej sposobu użytkowania na lokale gastronomiczne z zapleczem kuchennym, socjalnym i sanitarnym w obrębie pomieszczeń piwnic i parteru oraz zamieszkania zbiorowego składającego się z lokali typu hostelowego na pozostałych kondygnacjach nadziemnych. - czytamy na Facebooku Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Projekt zachowuje kształt i gabaryty budynku. Remont przejdą wszystkie pomieszczenia kamienicy, klatka schodowej, a pomieszczenia przy klatce schodowej wykorzystane będą do wykonania szybu windowego z elektrycznym podnośnikiem osobowym dostosowanym dla osób niepełnosprawnych. Poza tym, zostanie wymieniona cała konstrukcja dachu, wykonane będa nowe schody do piwinic i wyremontowana elewacja budynku. Natomiast wrota bramy wjazdowej zostaną zdemontowane, poddane pracom konserwatorskim i wyeksponowane na ścianie w obrębie podwórza kamienicy. W ich pierwotnym miejscu pojawią się nowe drzwi. Budynek zostanie wyposażony w wewnętrzne instalacje sanitarne, elektryczne oraz wentylację mechaniczną.
Pracom konserwatorskim zostaną poddane polichromie w formie fryzu podstropowego i dekoracje ścienne w pomieszczeniu na pierwszym piętrze ze sklepieniem.
- Występowanie dekoracji malarskich w trzech pomieszczeniach I piętra traktu frontowego zostały potwierdzone w trakcie badań konserwatorskich przeprowadzonych w 2011 r. W związku z powyższym do wniosku został dołączony również program prac konserwatorskich pomieszczeń z dekoracją malarską oraz detalu kamiennego na elewacji. W dołączonej dokumentacji przedstawiono zabiegi konserwatorskie jakim poddany zostanie fryz podstropowy, drewniany strop nad Izbą Wielką, dekoracja sklepionego pomieszczenia oraz detal kamienny na elewacji kamienicy - czytamy na Facebooku LWKZ.
Wszelkie działania prowadzone w pomieszczeniach I piętra, ze względu na zachowaną dekorację malarską ścian, stropów i sklepień prowadzone będą pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.