reklama
reklama

Protestowali w obronie mediów pod TVP3 Lublin. Reportażystka Radia Lublin zakrzyczana

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Protestowali w obronie mediów pod TVP3 Lublin. Reportażystka Radia Lublin zakrzyczana - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW związku z odwołaniem szefów TVP, Polskiego Radia i PAP odbył się protest pod siedzibą TVP3 Lublin. Głos próbowała na nim zabrać znana reportażystka Radia Lublin.
reklama

Grupa posłów złożyła projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Projekt trafił do Sejmu we wtorek (19 grudnia). Podpisali się pod nim politycy Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Lewicy. 

reklama

Również we wtorek (19 grudnia) sejm głosował nad tą uchwałą. Za jej przyjęciem było 244 posłów, przeciw - 84, 16 osób wstrzymało się od głosu. Następnego dnia opublikowano informację na stronie internetowej MKiDN.

- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100% akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w komunikacie z 20 grudnia.

reklama

W środę (20 grudnia) po godz. 11.00 TVP Info przestało nadawać. Podobnie jak regionalne stacje, w tym TVP3 Lublin. Z kolei Radio Lublin dalej działa - można go wciąż słuchać i korzystać ze strony internetowej. 

20 grudnia wieczorem odbył się protest zwolenników PiS "w obronie mediów" pod siedzibą TVP3 Lublin przy ul. Raabego. Głos chciała zabrać Katarzyna Michalak, reportażystka z Polskiego Radia Lublin, która wielokrotnie była wyróżniana i nagradzana za swoją pracę. W latach 2011–2015 była polskim przedstawicielem w Komisji do spraw Dokumentu Radiowego (Euroradio Features Group) przy Europejskiej Unii Nadawców.

reklama

- Jest mi przykro z powodu tego, co się dzisiaj dzieje. Jako obywatelka, jako Polka i jako radiowiec z zamiłowania, chciałabym państwa prosić o pokój - mówiła Katarzyna Michalak, cytowana przez Onet.pl. - Chciałabym państwa prosić o zrozumienie, że działy się złe rzeczy. Po ocenzurowaniu jednej z audycji musiałam w 2018 r. podać się do dymisji. Wielu moich kolegów leczy się psychiatrycznie z powodu prześladowań, mobbingu w różnych rozgłośniach.

Wypowiedź dziennikarki została jednak przerwana przez zgromadzonych, którzy zaczęli skandować "wolne media". 

- Proszę państwa, idzie Boże Narodzenie. Wysłuchajcie też drugiej strony, jest wiele osób cierpiących i skrzywdzonych - nie poddawała się reportażystka. W odpowiedzi na te słowa z tłumu słychać było krzyki: Wysłuchamy, jak przyjdzie czas! My nie chcemy pani słuchać! - relacjonuje Onet.

Potem w rozmowie z Onetem przyznała, że w Radiu Lublin "nie było ekstremalnych sytuacji, ale zdarzała się cenzura". - Potem była w głowie autocenzura. Wszyscy wiedzieliśmy, co jest niemile widziane. Unikaliśmy pewnych tematów, wiedzieliśmy, że coś nie przejdzie. Poczułam, że powinnam coś powiedzieć w imieniu moich kolegów, którzy nie wytrwali w Polskim Radiu - wyjaśniała Onetowi.

Portal podkreśla, że dziennikarka nie jest zadowolona ze sposobu przejmowanie mediów publicznych z rąk ludzi PiS. - Siłowe rozwiązanie budzi mój sprzeciw, ale być może nie ma innego rozwiązania. Każdy dzień zwłoki spowodowałby, że tego fałszywego przekazu byłoby więcej - dodała Michalak.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama