Reklama

Reklama

Prezydent Ukrainy uhonorował Lublin specjalnym tytułem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Prezydent Ukrainy uhonorował Lublin specjalnym tytułem - Zdjęcie główne

Prezydent Ukrainy uhonorował Lublin specjalnym tytułem | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lublin dostał tytuł „Miasto Ratownik” przyznawany przez Prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski wręczył honorowe wyróżnienie na ręce Krzysztofa Żuka - prezydenta Miasta Lublin.

Reklama

- Pomoc dla Ukrainy ma dla mnie twarz Pani Oleny, która przyjechała tu z dwójką synów, na skutek uderzenia rakiety mogli stracić oczy, ale lubelscy okuliści uratowali im wzrok. Ma twarz Wiktoriji, która od wielu miesięcy aktywnie działa na rzecz swoich rodaków organizując różnego rodzaju wsparcie. Ma twarz Oksany, która przyjechała do Lublina w ostatniej chwili przed porodem i wymagała pilnej pomocy specjalistycznej, by jej i dziecku nic się nie stało. To też twarze tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn, którym pomogliśmy. To również tysiące wolontariuszy i wolontariuszek, którzy w kilka godzin po pierwszych atakach byli już w gotowości, by pomagać, by otworzyć drzwi swoich domów dla nieznajomych. Jestem dumny, że mogliśmy pokazać, jak bardzo otwarte są nasze serca. Dziękuję Prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu za to ogromne wyróżnienie dla naszego miasta i mieszkańców. Sława Ukrajini, niech żyje Polska, Chwała Bohaterom - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miata Lublin.

Wołodymyr Zełenski - prezydent Ukrainy uhonorował Miasto Lublin za pomoc oraz solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności. Po zeszłorocznej inwazji Rosji na Ukrainę, Lublin stał się jednym z głównych ośrodków, w których ukraińscy uchodźcy szukają schronienia. Położenie miasta blisko granicy z Ukrainą powoduje, że wielu obywateli tego kraju zostaje w Lublinie choćby na kilka dni. W 2022 r. ponad 2 mln uchodźców zatrzymało się tutaj przejazdem, a około 165 tys. mieszkańców Ukrainy spędziło w Lublinie przynajmniej jedną noc. Szacuje się, że w momencie ich największego napływu na terenie miasta przebywało ponad 68 tys. ukraińskich obywateli.
 
Z kolei sam tytuł Miasto Ratownik ustanowił w ubiegłym roku Wołodymyr Zełenski, jako symboliczne podziękowanie dla miast partnerskich, które są zaangażowane w niesienie pomocy Ukrainie i jej obywatelom w związku z wojną. Obok Lublina, tytuł ten otrzymały również: Rzeszów, Przemyśl i Chełm.
 
 
Prezydent Ukrainy wręczył tytuł w trakcie środowej (5 kwietnia) wizyty w Polsce, w ramach której odwiedził równnież Warszawę, gdzie spotkał się z władzami kraju i Ukraińcami przebywającymi w Polsce.
 
- Witaj, Warszawo, witaj Polsko, wielki narodzie polski i wielki narodzie ukraiński. Tu, ramię w ramię, zjednoczeni na tym placu duchem wolności, wielkiej historii i chwalebnego zwycięstwa, do którego razem się przybliżamy - mówił Wołodymyr Zełenski.
 
W grudniu 2022 r. prezydent Lublina oraz przedstawiciele Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej otrzymali Odznaki „Za pomoc wojsku”, przyznawane przez Wałerija Załużnego, Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy. Odznaczenia wręczono za zaangażowanie w udzielanie pomocy humanitarnej Ukrainie.
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy