Reklama

Reklama

Powstała mapa z punktami pobierania próbek na obecność COVID-19. Działa również na Lubelszczyźnie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Powstała mapa z punktami pobierania próbek na obecność COVID-19. Działa również na Lubelszczyźnie - Zdjęcie główne

Powstała mapa z punktami pobierania próbek na obecność COVID-19. Działa również w Lublinie | foto 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Uruchomiono interaktywną mapę z punktami pobierania próbek na obecność koronawirusa. W ten sposób można sprawdzić, gdzie jest najbliższy punkt i jaki jest czas oczekiwania. Punkty są prowadzone przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Operacyjnych.

Reklama

W Polsce funkcjonują 634 punkty pobrań do przeprowadzenia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 (dane na 1 stycznia). Pracę blisko połowy tych punktów każdego dnia wspierają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Operacyjnych. Wszystkie miejsca można znaleźć na interaktywnej mapie pod adresem: „pomoc.wp.mil.pl”, gdzie podana jest lokalizacja punktu, informacja o godzinach jego pracy, aktualnej dostępności i numer telefonu kontaktowego.

Pobieranie wymazów na obecność koronawirusa jest jednym z głównych zadań żołnierzy wspierających walkę z pandemią. Żołnierze pobierają wymazy w przyszpitalnych punktach wymazowych, wśród osób przebywających na kwarantannie oraz niemobilnych, w ich domach, w placówkach opiekuńczych i w samodzielnie zorganizowanych punktach „drivethru”.

- Każdego dnia w Polsce od 20% do nawet 40% próbek na obecność koronawirusa jest pobieranych przez żołnierzy, który posiadają kompetencje co najmniej ratownika i ukończony specjalistyczny kurs - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej - Dzięki portalowi każdy może sprawdzić czas oczekiwania w punkcie poboru w swojej miejscowości lub w miejscu najbliższym od miejsca zamieszkania czy pobytu.

Najbliższy punkt wymazowy można znaleźć wpisując miejscowość (prawy, górny róg mapy) i wybierając  właściwy adres z rozwiniętej listy. Punkt można również znaleźć powiększając właściwy obszar, aż pojawi się  ikona punktu w jednym z czterech kolorów (zielony, żółty, czerwony lub niebieski), przy czym kolorom przypisano średni czas oczekiwania na pobranie wymazu. Z kolei kliknięcie na ikonę punktu powoduje wyświetlenie danych adresowych i kontaktowych, przewidywany czas oczekiwania na pobranie wymazu i danych dodatkowych np. godziny pobierania wymazów w poszczególne dni tygodnia. Dzięki stronie można też dowiedzieć się, w którym z punktów czas oczekiwania jest najkrótszy.

- Badania na obecność koronawirusa należy wykonać jak najszybciej od uzyskania zlecenia. Ponadto na portalu, można znaleźć informacje, jak prawidłowo przygotować się do badania w mobilnym punkcie pobrań - dodaje kpt. Stanula. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy