Powiat lubelski: Niezwykłe odkrycie na budowie. Archeolodzy natrafili na pozostałości wczesnosłowiańskiej osady
Opublikowano:
Autor: Joanna Niećko
reklama
Przeczytaj również:
Z LublinaW trakcie budowy natrafiono na pozostałości wczesnosłowiańskiej osady. Archeolodzy odkryli kilka obiektów.
reklama
W ostatnim czasie w miejscowości Józefów Pociecha niedaleko Jastkowa (powiat lubelski) znaleziono pozostałości wczesnosłowiańskiej osady.
- Do odkrycia doszło w miejscu realizowanej inwestycji budowlanej. Działka, na której trwały prace wchodziła w zasięg zaewidencjonowanego stanowiska archeologicznego znanego dotąd wyłącznie z materiałów zabytkowych odnalezionych na powierzchni pola - poinformował w poniedziałek (25 września) Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
W ramach tej inwestycji budowlanej realizowano badania archeologiczne, którymi kierował Michał Kubera z Pracowni Archeologicznej „Archelius” z Lubartowa.
- Pierwszym sygnałem świadczących, że w miejscu tym mogą znajdować się obiekty archeologiczne był uwidoczniony w wykonywanym wykopie, poziom czarnej gleby świadczący o używaniu w tym miejscu ognia. W tym samym wykopie kilka i kilkanaście metrów dalej natrafiono na kolejne dwa obiekty archeologiczne. Dzięki dobrej współpracy z Inwestorem możliwe było ich dokładne przebadanie. Wstępne wyniki badań wskazują że były to pozostałości częściowo zagłębionej w ziemię, chaty w której sąsiedztwie znajdowało się palenisko - opisuje LWKZ. - Największy z odkrytych obiektów, manifestował się jako owalne zaciemnienie odróżniające się na powierzchni odhumusowanego gruntu. Miał on wymiary około 4x2 m., głębokość 0,35m. Takie właśnie cechy (wymiary, kształt) wskazują, że w miejscu tym znajdowała się niewielka chata.
CZYTAJ TAKŻE: Kolejne odkrycia archeologów w Lubelskiem. Wykopaliska we wczesnośredniowiecznej osadzie
Następny z odkrytych obiektów, interpretowany przez autora badań jako duże palenisko, miał rozmiary powyżej 2 m. - W jego wypełnisku odnaleziono liczne kawałki glinianych naczyń, bryły polepy, czyli gliny którą kładziono do uszczelniania konstrukcji z drewna oraz kamieni. Fragmenty ceramiki to części garnków, z których część posiada zdobienie w formie wyrytych na ich powierzchni falistych lub poziomych linii - dodaje LWKZ.
Z koleii trzeci z obiektów to niewielka jama gospodarcza.
Wstępnie ustalony czas działania osady to VIII-X wiek.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.