Kolejne odkrycia archeologów w Lubelskiem. Wykopaliska we wczesnośredniowiecznej osadzie
Opublikowano:
Autor: Joanna Niećko
reklama
Przeczytaj również:
WiadomościArcheolodzy dokonali kolejnych odkryć w województwie lubelskim. Wykopaliska prowadzili we wczesnośredniowiecznym kompleksie osadniczym.
reklama
Zakończyły się sondażowe badania wykopaliskowe na stanowisku 2 w Czermnie gm. Tyszowce (powiat tomaszowski), wchodzącym w skład wczesnośredniowiecznego kompleksu osadniczego, identyfikowanego z historycznym grodem Czerwień – głównym ośrodkiem tzw. Grodów Czerwieńskich. Badania prowadził Instytut Archeologii UMCS w Lublinie.
- Stanowisko nr 2 w Czerminie określane jest jako umocnione i zabudowane podgrodzie. Przypisuje się mu też funkcje grodu plemiennego, czy też osady wczesnośredniowiecznej o nie do końca czytelnym zasięgu. Nie jest też jednoznacznie ustalona jego chronologia. Te niepewne interpretacje wynikają z niewielkiego dotychczas rozpoznania obiektu, bowiem badania wykopaliskowe przeprowadzone w latach 70. i 80. XX w. miały ograniczony zakres, brak jest też ich pełnej dokumentacji. Próbę odpowiedzi na te pytania miały przynieść archeologiczne badania geofizyczne i sondażowe wykonywane w sezonach 2022 – 2023 w ramach ww. projektu badawczego - informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Z końcem sierpnia dokonano odbioru konserwatorskiego wykopalisk. Wykopy badawcze były u podnóża wałów grodziska, abyby uchwycić ewentualne umocnienia podgrodzia i inne konstrukcje drewniane związane z jego funkcjonowaniem i zagospodarowaniem.
- W 2023 r. sondażowo przebadano powierzchnię około 30 m² (łącznie w ramach projektu 60 m²), zarejestrowano i wyeksplorowano 18 obiektów archeologicznych, w tym fragment wewnętrznego drewnianego traktu komunikacyjnego oraz szeregu jam gospodarczych - zaznacza LWKZ. - Z tak niedużej powierzchni wykopów pozyskano ogromną ilość materiału zabytkowego tj. około 20 000 artefaktów (łącznie w ramach projektu ok. 40 000). Głównie była to ceramika naczyniowa, ale także odnaleziono fragmenty bransolet szklanych, plomby drohiczyńskie, przęśliki tkackie, półprodukty rogowe, wykonane z kości zwierzęcych łyżwy, oprawki kościane, czy też metalowy krzyżyk (fot. 6-8). Na podstawie stratygrafii i zabytków ruchomych określono chronologię stanowiska na X-XIII wiek z podziałem na dwie fazy: koniec X do XI w. i XII-XII w. Pobrano próbki do datowania radiowęglowego, które być może pomogą uściślić datowanie stanowiska. Jesienią 2023 r. planowana jest kontynuacja rozpoznania nieinwazyjnego stanowiska - wyjaśnia LWKZ.
Kierownikiem badań i koordynatorem projektu jest dr Tomasz Dzieńkowski. Ze wstępnych informacji udzielonych przez niego, wiadomo, że wyniki badań georadarowych wykonanych w poprzednim sezonie są obiecujące. Wskazują m.in. na występowanie pod ziemią reliktów zabudowy o układzie rzędowym.
- Oprócz prac badawczych ekspedycja archeologiczna prowadziła również działania edukacyjne w ramach „Dni otwartych na wykopaliskach archeologicznych w Czermnie”, imprezy zorganizowanej przez dwa Uniwersytety - Rzeszowski i UMCS w Lublinie. Promocja archeologii i udostępnianie wyników badań jest niezmiernie ważne w kontekście włączania lokalnej społeczności w ochronę dziedzictwa archeologicznego - podsumowuje LWKZ.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.