reklama
reklama

Politechnika Lubelska z zarzutami od UOKiK. "Takie działania uczelni nie powinny mieć miejsca"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Niećko

Politechnika Lubelska z zarzutami od UOKiK. "Takie działania uczelni nie powinny mieć miejsca" - Zdjęcie główne

Zdjęcie ilustracyjne. | foto Joanna Niećko

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaPrezes UOKiK postawił zarzuty Politechnice Lubelskiej dotyczące podwyżek czesnego w trakcie trwania studiów.
reklama

- Umowy ze studentami zawierane są przed rozpoczęciem studiów i obowiązują do zakończenia cyklu kształcenia – zazwyczaj jest to kilka semestrów nauki - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK w swoim komunikacie dotyczącym całej sprawy poskreśla, że z sygnałów, które do niego dotarły  wynika, że warszawski Uniwersytet SWPS (wcześniej: SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie) i Politechnika Lubelska podwyższały opłaty w kolejnych latach trwających studiów. Chodziło o niestacjonarne kierunki I i II stopnia. A w przypadku warszawskiej uczelni również kierunków stacjonarnych i  jednolitych studiów magisterskich.

Umowy zawarte ze studentami nadal obowiązują. Dlatego prezes UOKiK postawił zarzuty uczelniom.

- Konsumenci rozpoczynający kształcenie wyższe mają na celu osiągnięcie konkretnego tytułu zawodowego. Aby świadomie zdecydować się na płatną formę edukacji, powinni wiedzieć jakie wiążą się z tym opłaty, jakich kosztów mają się spodziewać. W innym przypadku mogą nie mieć pewności, czy będzie ich stać na kontynuowanie i ukończenie studiów - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

reklama

Urząd ustalił, że studenci obu uczelni co najmniej od 2021 roku "mogli być zaskakiwani podwyżkami czesnego".

- W ówczesnym stanie prawnym takie działania uczelni nie powinny mieć miejsca. Przed nowelizacją prawa o szkolnictwie wyższym i nauce obowiązywał przepis mówiący, że do czasu ukończenia studiów przez osoby przyjęte na dany rok akademicki uczelnia nie może zwiększyć wysokości ustalonych dla nich opłat ani wprowadzić nowych. Sytuacja uległa zmianie dopiero 6 września 2023 r., gdy w życie weszło nowe brzmienie prawa umożliwiające uczelniom raz w roku zmianę czesnego, nie więcej jednak niż o wskaźnik inflacji ogłoszony przez GUS - czytamy w komunikacie. - Jeśli zarzuty się potwierdzą, przedsiębiorcom grożą kary finansowe w wysokości do 10 proc. obrotów.

reklama

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Politechnikę Lubelską.

- Uczelnia ze spokojem czeka na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy przez UOKiK. Politechnika Lubelska podniosła czesne, ale tylko studentom rozpoczynającym studia na pierwszym roku. W przypadku studentów kontynuujących naukę, wysokość czesnego w kolejnych latach nie była zwiększana - przekazał nam zespół prasowy Politechniki Lubelskiej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo