Reklama

Reklama

Politechnika Lubelska wyróżniona przez Izbę Architektów RP

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska wyróżniona przez Izbę Architektów RP - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska wyróżniona przez Izbę Architektów RP | foto Politechnika Lubelska

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej opublikowała raport dotyczący uczelni kształcących architektów. Wyróżniono w nim Politechnikę Lubelską.

Reklama

W raporcie pod uwagę wzięto 35 szkół wyższych. Głównym kryterium w rankingu był wynik egzaminu na uprawnienia projektowe. 

- W Polsce istnieje wiele rankingów uczelni kształcących architektów, nie uwzględniają one jednak kluczowego kryterium, jakim jest uzyskiwanie przez absolwentów samodzielności zawodowej. W celu monitorowania edukacji i poprawy jej jakości Izba Architektów przeprowadziła w tym zakresie własną klasyfikację. Kryterium był wynik egzaminu na uprawnienia projektowe - wyjaśniają organizatorzy zestawienia.

Według rankingu „IARP TOP 10 2021” Politechnika Lubelska trzykrotnie znalazła się na podium w kategoriach: uczelnia kształcąca architektów, studia I stopnia oraz studia II stopnia.

- Pod uwagę brano liczbę absolwentów danej uczelni, które pozytywnie zdały egzamin na uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń. Uzyskanie tych uprawnień jest niezbędnym elementem do pełnego wykonywania zawodu architekta - podkreśla prodziekan ds. studenckich Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski.

- Po zakończeniu czerwcowej sesji egzaminacyjnej w 2021 roku wszystkie okręgowe komisje kwalifikacyjne przygotowały anonimowe zestawienia dotyczące liczby zdających z wynikiem pozytywnym lub negatywnym, z wyszczególnieniem poszczególnych uczelni - czytamy w raporcie Izby Architektów RP.

Egzaminy na uprawnienia odbywają się dwukrotnie w ciągu roku i przeprowadzane przez Izbę Architektów RP. Egzaminy w całej Polsce, we wszystkich izbach okręgowych, odbywają się w oparciu o te same zasady i jednakowy zestaw pytań, co gwarantuje ich porównywalność.

Z kolei sam kierunek architektura funkcjonuje na Politechnice od 18 lat. Kształcenie odbywa się we współpracy m.in. z pracowniami architektonicznymi oraz jednostkami administracji samorządowej. Dzięki temu przyszli architekci już w czasie studiów mogą zaznajamiać się z realiami rynku pracy.

Władze Wydziału Budownictwa i Architektury nie ukrywają dumy ze swoich absolwentów. - Wypadli oni rewelacyjnie, pokonując największe uczelnie w kraju. Ta wspaniała ocena jest potwierdzeniem wysokiego poziomu nauki na kierunku architektura. Kształcąc architektów, zwracamy szczególną uwagę na to, by po zakończeniu nauki młodzi ludzie sami mogli świadomie decydować o swojej przyszłości - informuje dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski. - Wierzę, że uprawnienia, które zdobywają nasi absolwenci będą impulsem do dalszego ich rozwoju i sukcesów na polu architektury.

- Architektura jest chętnie wybierana przez młodzież. Od wielu lat znajduje się w czołówce najbardziej popularnych wśród kandydatów na studia kierunków. Tym, co przyciąga do nas młodych ludzi, jest to, że kładziemy duży nacisk na pracę w multidyscyplinarnych zespołach oraz kształcimy w wymiarze praktycznym - mówi rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy