reklama
reklama

Były rektor Politechniki Lubelskiej doceniony przez uczelnię z Krakowa. Otrzymał tytuł doktora honoris causa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Były rektor Politechniki Lubelskiej doceniony przez uczelnię z Krakowa. Otrzymał tytuł doktora honoris causa - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaProf. dr hab. inż. Józef Kuczmaszewski, były rektor Politechniki Lubelskiej, otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Krakowskiej.
reklama

Prof. Józef Kuczmaszewski  jest specjalistą z obszaru konstrukcji i technologii połączeń klejowych materiałów konstrukcyjnych, zwłaszcza dla przemysłu lotniczego, a także twórcą szkoły naukowej w zakresie technologii kształtowania stanu energetycznego warstwy wierzchniej materiałów konstrukcyjnych. Utworzył i rozwinął na Politechnice Lubelskiej szkołę naukową w zakresie technologii kształtowania stanu energetycznego warstwy wierzchniej materiałów konstrukcyjnych. Zaproponowane przez niego rozwiązania mają aplikacyjny wymiar, służą m.in.  bezpieczeństwu w lotnictwie i zastosowaniom inżynierii w medycynie. Za działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjną i społeczną był wielokrotnie nagradzany i odznaczany.

reklama

Prof. dr hab. inż. Sebastian Skoczypiec, kierownik Katedry Inżynierii i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego PK, wygłaszając laudację wrócił uwagę na wyjątkowe cechy profesora Józefa Kuczmaszewskiego.

- Profesor jest Człowiekiem Uniwersytetu, Człowiekiem z ogromną wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami, Człowiekiem rzetelnym o wysokiej kulturze osobistej, Człowiekiem wrażliwym na potrzeby innych, posiadającym poczucie szczególnej misji publicznej spoczywającej na społeczności akademickiej, mającym świadomość trudów, odpowiedzialności, blasków, ale i niebezpieczeństw związanych z realizacją swojej pasji naukowej - mówił prof. dr hab. inż. Sebastian Skoczypiec.

reklama

Prof. dr hab. inż. Józef Kuczmaszewski od ponad 30 lat współpracuje z Politechniką Krakowską i jej pracownikami naukowymi, m.in. prof. dr. hab. inż. Józefem Gawlikiem. W 1988 r. odbył na PK staż naukowo-dydaktyczny. Od tego czasu bierze udział w organizowanych przez Politechnikę Krakowską sympozjach „Tworzywa sztuczne w budowie maszyn”. Opracował recenzje 5 rozpraw doktorskich, opinie w 3 postępowaniach habilitacyjnych i 3 postępowaniach o nadanie tytułu profesora. Wspierał Wydział Mechaniczny PK w staraniach o uzyskanie pierwszych w kraju uprawnień do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria produkcji. 

reklama

Laureat wygłosił wykład pt. „Technologia – dobrodziejstwo i przekleństwo ludzkości”. Do wyboru tematu skłoniła go m.in. wojna w Ukrainie.

- Technologia jest sposobem na urzeczywistnianie naszych marzeń (...) Technologia przynosi ułatwienia dla codziennych kłopotów i wyzwań w życiu człowieka. A jednak w pewnym momencie dobrodziejstwo i przekleństwo technologii idą razem w kontrowersyjnej parze. Coraz bardziej ludzkość uświadamia sobie cenę, jaką musi płacić za coraz wyższe wymagania dotyczące jakości życia. Najbardziej złowrogie jej oblicze możemy obserwować u naszego sąsiada – Ukrainy - podkreślał nowy doktor honoris causa PK. - To od ludzi zależy, jak wykorzystają technologię. Nasza cywilizacja będzie się rozwijać, jeśli znajdziemy równowagę między rosnącą potęgą technologii a mądrością, z jaką nią zarządzamy. Nie zatrzymamy rozwoju technologicznego. Ten rozwój to naturalna potrzeba człowieka i naturalna konsekwencja rozwoju, to chęć poznania, to realizacja marzeń, to wreszcie potrzeba rywalizacji. Czy ten rozwój przyniesie nam szczęście, czy unicestwienie, to zależy w największym stopniu od nas. Jeszcze od nas... - wskazywał na koniec.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama