reklama
reklama

Politechnika Lubelska liderem rankingu Urzędu Patentowego RP

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska liderem rankingu Urzędu Patentowego RP - Zdjęcie główne

Politechnika Lubelska liderem rankingu Urzędu Patentowego RP | foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Politechnika Lubelska zajęła 1. miejsce w rankingu Urzędu Patentowego RP. Otrzymała najwięcej patentów na wynalazki wśród polskich uczelni.
reklama

Politechnika Lubelska zajęła 1. miejsce w liczbie otrzymanych patentów. Raport na ten temat opublikował Urząd Patentowy RP. Liderem rankingu jest Politechnika Lubelska, która w 2023 roku otrzymała aż 126 wynalazków, czyli o 29 więcej niż rok wcześniej.Rozwiązania zaproponowane przez naukowców Politechniki Lubelskiej dotyczą praktycznie każdej dziedziny życia. Na liście znajduje się, m.in. laminat aluminium-szkło odporny na uderzenia i zginanie, który może być stosowany na skrzydłach samolotów; urządzenie do oczyszczania i kondycjonowania powietrza; obroża ze wskaźnikiem laserowym dla zwierząt wodnych ale też pneumatyczny masażer limfatyczny czy metoda zmiany kształtu tulei, która stosowana jest w motoryzacji, kolejnictwie i obronności.

- Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, uczelnie mogą lepiej rozwijać współpracę z przemysłem, komercjalizować wyniki badań oraz podnosić swoje pozycje w rankingach naukowych - mówi rektor prof. Zbigniew Pater. 

Na Politechnice Lubelskiej najwięcej patentów stworzono na Wydziale Mechanicznym (62), Wydziale Inżynierii Środowiska (41) oraz Wydziale Elektrotechniki i Informatyki (15).

- Posiadanie patentów umożliwia uczelniom transfer technologii do przemysłu, co otwiera nowe możliwości współpracy z firmami poszukującymi innowacyjnych rozwiązań - informuje Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Aby zachęcić naukowców do aktywności patentowej, Politechnika Lubelska wprowadziła już system motywacyjny. Rektor uczelni zapowiada też dodatkowe środki (175 tysięcy złotych) na udział naukowców w międzynarodowych wystawach i konkursach wynalazków. Dzięki temu zwiększy się szansa na ich komercjalizację i zdobycie międzynarodowych partnerów. W planach jest utworzenie, razem z Politechniką Rzeszowską i Politechniką Białostocką spółki celowej, której zadaniem będzie zatrudnienie brokerów odpowiedzialnych za poszukiwanie kontrahentów biznesowych oraz promowanie polskich innowacji na arenie międzynarodowej. Powstanie także Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji. Jak zapowiada rektor, będą w nim tworzone i oferowane cyfrowe bliźniaki, czyli wirtualne modele technologii i wynalazków, które mają duży potencjał komercyjny. 

- Inwestorzy, zanim zdecydują się na inwestycje, często sprawdzają, czy uczelnie odpowiednio chronią swoją własność intelektualną. Ochrona ta daje im pewność, że ich inwestycje będą bezpieczne i skutecznie zabezpieczone - uważa Chrapowicki.

Politechnika Lubelska wyprzedziła w ilości patentów pozostałe uczelnie, w tym Politechnikę Śląską (87 patentów) i Politechnikę Poznańską (71). 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama