Pogrzeb śp. Wandy Półtawskiej odbędzie się we wtorek (31 października) o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Wcześniej, o godz. 12.30, zostanie odmówiony różaniec w intencji zmarłej. Obrzędy ostatniego pożegnania odbędą się na parafialnym cmentarzu na Salwatorze w Krakowie o godz. 16.00. Uroczystości będą miały charakter państwowy.
Wanda Półtawska była doktor nauk medycznych, specjalistką w dziedzinie psychiatrii, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej, harcerką, działaczka pro-life. Podczas II wojny światowej łączniczką w polskiej konspiracji, aresztowana i więziona w niemieckim obozie Ravensbrück. Przyjaźniła się z Janem Pawłem II, papieżem Polakiem.
Po raz ostatni Wanda Półtawska odwiedziła Lublin w 2020 roku. Gościła wtedy w Muzeum Pod Zegarem z okazji 79. rocznicy aresztowania przez Gestapo i osadzenia w więzieniu na Zamku Lubelskim.
W czasie wojny działała w konspiracyjnym zespole łączniczek i kurierek pod komendą Marii Walciszewskiej (komendantki konspiracyjnej Chorągwi Lubelskiej). 17 lutego 1941 r. została aresztowana przez gestapo. Po ciężkim śledztwie osadzono ją w areszcie na zamku w Lublinie. Stamtąd, 21 września 1941 r., jako zaocznie skazaną na śmierć, została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Była jedną z 74 Polek poddanych tam pseudomedycznym operacjom.
13 lutego 1945 r. transportem oświęcimskim, pod innym nazwiskiem, wyjechała z KL Ravensbrück, co uratowało ją przed egzekucją. Trafiła do podobozu Neustadt-Glewe, gdzie przebywała do 2 maja 1945 r. Po ucieczce załogi podobozu odzyskała wolność i wróciła do Polski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.