reklama
reklama

PIT-28 a 1 proc. podatku. Fundacja Wolności zachęca do wsparcia organizacji pożytku publicznego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

PIT-28 a 1 proc. podatku. Fundacja Wolności zachęca do wsparcia organizacji pożytku publicznego - Zdjęcie główne

PIT-28 a 1 proc. podatku. Fundacja Wolności zachęca do wsparcia organizacji pożytku publicznego | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Fundacja Wolności uruchomiła stronę internetową, która ma zachęcać osoby rozliczające przychody z ryczałtu do przekazania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego.
reklama

Co roku podatnicy składają deklaracje rozliczeniowe dotyczące podatku od dochodów osobistych. Rozliczając PIT można wybrać organizację pożytku publicznego tzw. OPP i przekazać jej 1 procent podatku należnego, który wynika ze złożonej deklaracji rocznej. Same organizacje pozarządowe pracują głównie na rzecz rozwoju miast i pomagają mieszkańcom.
 
Fundacja Wolności zebrała dane, z których wynika, że 47 proc. podatników podatku PIT-28 (tzw. ryczałt ewidencjonowany) z obszaru I i III Urzędu Skarbowego w Lublinie (miasta Lublin i Świdnik oraz gminy Mełgiew, Piaski, Rybczewice, Trawniki) przekazuje 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego. 
 
- Tymczasem w przypadku najpopularniejszego PIT-37 aż 72 proc. podatników z Lublina i powiatu świdnickiego w ubiegłym roku przekazało 1 proc. podatku wybranej organizacji. Gdyby odsetek przekazujących 1 proc. w PIT-28 był na tym samym poziomie, do organizacji pozarządowych trafiłoby o ponad 120 tys. zł więcej - tłumaczy Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji wolności.
 
Dlatego Fundacja uruchomiła stronę internetową www.pit28.pl, która ma zachęcać osoby rozliczające przychody z ryczałtu do przekazania 1 proc. podatku. Jest tam poradnik rozliczenia PIT-28 oraz wykaz wszystkich 155 organizacji pożytku publicznego z Lublina, uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku.
 
- Co ważne, aby 1 proc. z PIT-28 trafił do organizacji, podatek należy rozliczyć do końca lutego (w tym roku do 1 marca, z uwagi na to, że ostatni dzień lutego wypada w niedzielę) - dodaje Jakubowski.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama