Robot został stworzony przez amerykańską firmę Boston Dynamics. Dołączył do zespołu Wschodniego Centrum Nauki i Robotyki, działającego przy Politechnice Lubelskiej. Ma wspierać badania naukowe i popularyzował nowe technologie wśród młodzieży.
SPOT postrzega świat za pomocą zestawu kamer, które zapewniają mu pełny, 360-stopniowy obraz otoczenia. Wyposażony w liczne czujniki, potrafi samodzielnie tworzyć mapę terenu, rozpoznawać przeszkody i decydować, czy je ominąć, czy pokonać. Jego ruchy koordynuje inteligentny system sterowania, wzorowany na naturalnym chodzie czworonoga. Dzięki temu sprawnie porusza się po wymagających nawierzchniach. Biega po kamienistych drogach, przemieszcza się przez leśne ścieżki, pokonuje wzniesienia i wchodzi po schodach. Operator może sterować nim zdalnie, podobnie jak dronem czy bohaterem gry komputerowej.
Robot może pracować w miejscach zbyt niebezpiecznych dla ludzi, takich jak strefy skażone, zagrożone gazami czy trudno dostępne przestrzenie. Dzięki swoim „zmysłom” i autonomii pomoże naukowcom prowadzić badania tam, gdzie człowiek dotrzeć nie może.
- Podczas spotykań z uczniami szkół podstawowych i średnich, pokażemy im, jak fascynująca może być technologia. Pokazy z udziałem SPOT-a mają inspirować młodych ludzi do zainteresowania się robotyką, programowaniem i innowacjami - mówi opiekun robota, Dariusz Głuchowski z Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.