Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 realizuje nowoczesne metody diagnozowania i sposoby leczenia schorzeń siatkówki oka.
- Kolejnym z nich była operacja wszczepienia teleskopu (wewnątrzgałkowej soczewki teleskopowej) u pacjentki z zaawansowaną postacią starczego zwyrodnienia plamki żółtej. Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce i tej części Europy - przekazał Uniwersytet Medyczny w Lublinie, który poinformował o zabiegu.
- Starcze zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) może doprowadzić w konsekwencji do całkowitej utraty widzenia - ma temu zapobiec wszczepiona naszej Pacjentce, od lat borykającej się z zaćmą i zwyrodnieniem plamki, soczewka teleskopowa, która pełni rolę szkła powiększającego. Zastąpiła ona własną, zmętniałą soczewkę, poprawiając możliwości tzw. widzenia centralnego - wyjaśnia z kolei SPSK nr 1 w Lublinie.
Zabieg wykonali specjaliści pod kierunkiem prof. Roberta Rejdaka, kierownika kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
CZYTAJ TAKŻE: Lubelski szpital będzie szkolił specjalistów z obsługi robota. Jako pierwszy w regionie dostał specjalny tytuł
- Na ostateczne podsumowania należy jeszcze poczekać, istotny jest powrót pełnej ostrości widzenia u pacjentki, a to musi potrwać. To skomplikowana i wymagająca precyzji operacja, po której na wygojenie i efekty rehabilitacji należy jeszcze poczekać - dodaje lubelski szpital.
Lekarze przeprowadzą podobne operacje u 10 pacjentów do końca 2023 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.