Wkrótce w szpitalu przy al. Kraśnickiej rozpoczną się szkolenia skierowane do personelu medycznego. Szpital będzie przede wszystkim prowadził szkolenia z chirurgii robotycznej, której rozwój związany jest z zakupem w ubiegłym roku, przy wsparciu Samorządu Województwa Lubelskiego, robota da Vinci. W ten sposób lubelski szpital dołączył do grona kilkudziesięciu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w pracy. Równolegle będą organizowane szkolenia mające na celu wykształcenie profesjonalnie przygotowanego do zawodu personelu medycznego w zakresie prawidłowego rozliczania udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych we wszystkich zakresach posiadanych umów.
- Takie informacje potwierdzają, że sprowadzenie do Lublina robota da Vinci było bardzo dobrą decyzją. Zyskali wszyscy, przede wszystkim pacjenci, ale także i lekarze, którzy otrzymali dostęp do najnowocześniejszego sprzętu chirurgicznego, dzięki czemu mogą rozwijać swoje umiejętności. Jednocześnie cieszy mnie fakt, że szpital będzie prowadził szkolenia dla personelu medycznego - mówi marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.
System chirurgii robotycznej da Vinci powoduje, że zamiast cięcia przez wszystkie powłoki ciała narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez kilkumilimetrowe otwory. Dzięki temu po operacji organizm ma szybciej dochodzić do siebie, pacjent może wrócić do domu często już w drugiej dobie po zabiegu, a do pełnej sprawności również ma dochodzić szybciej niż po tradycyjnej operacji. Wykorzystywane narzędzia mają zmniejszać urazy wewnętrzne i krwawienia, dzięki czemu ma zmniejszać się prawdopodobieństwo komplikacji pooperacyjnych.
- Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym zostali zatrudnieni specjaliści z międzynarodowym doświadczeniem mogący nie tylko wykonywać operacje robotyczne, ale także przekazywać swoje doświadczenie kształcącym się w tym zakresie lekarzom. Pracujący metodą da Vinci operatorzy sukcesywnie zwiększają zarówno zakres, jak i ilość wykonywanych zabiegów. Kolejnym krokiem jest właśnie utworzenie ośrodka szkoleniowego w oparciu o specjalistów i sprzęt w naszej placówce - dodaje Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.
W Pracowni Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego zostało już wykonanych ponad 250 zabiegów przy użyciu da Vinci. W kwietniu pracownia uzyskała refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warunkiem było wykonanie 100 zabiegów prostatektomii radykalnej przez rok, w tym co najmniej 50 metodą robotyczną. Poza urologią w Pracowni Robotyki Operacyjnej wykonywane są także operacje w zakresie chirurgii kolorektalnej i ginekologii.
CZYTAJ TAKŻE: Lubelski szpital wykonuje zabiegi przy użyciu diamentu
- Mamy bardzo dobrych specjalistów, operatorów systemu robotycznego da Vinci, mających uprawnienia do szkolenia innych. Stąd pomysł, żeby w oparciu o nasz zespół stworzyć ośrodek edukacyjny. Zaczynamy od wprowadzenia do technologii robotycznej i zajęć z rozwoju umiejętności operowania z użyciem da Vinci. Mamy wiele zapytań w tej sprawie od lekarzy z regionu, ale także z innych województw. Mimo wysokiej ceny liczba robotów, które pojawiają się w polskich szpitalach, rośnie z miesiąca na miesiąc. Chcemy dzielić się naszymi umiejętnościami dla dobra i komfortu leczenia pacjentów - podsumowuje Dorota Cichocka, koordynator Pracowni Robotyki Operacyjnej.
Poza tym, jesienią w szpitalu przy al. Kraśnickiej zostanie otwarty nowy budynek zabiegowo-anestezjologiczny. Będzie tam blok operacyjny, w skład którego wejdzie 5 sal operacyjnych z pomieszczeniami funkcyjnymi oraz jedna sala hybrydowa z możliwością montażu robota chirurgicznego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.