Reklama

Reklama

Ogólnopolski projekt filmowy z myślą o dzieciach z Ukrainy. Jeden z seansów będzie w Lublinie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce, Fundacja ORLEN

Ogólnopolski projekt filmowy z myślą o dzieciach z Ukrainy. Jeden z seansów będzie w Lublinie - Zdjęcie główne

Ogólnopolski projekt filmowy z myślą o dzieciach z Ukrainy | foto Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce, Fundacja ORLEN

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W ramach pomocy dzieciom, które uciekły do Polski z Ukrainy ruszył projekt filmowy.

Reklama

Na początku grudnia - w Mikołajki ruszyła świąteczna edycja projektu filmowego, skierowanego do dzieci z Ukrainy i ich opiekunów, realizowanego przez Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce ze środków Fundacji ORLEN. W  trakcie 50 dni projekcyjnych w miejscach tymczasowego pobytu uchodźców zostaną wyświetlone dla dzieci filmy animowane w języku ukraińskim z pozytywnym przesłaniem. Pokazom będą towarzyszyć działania informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony i bezpieczeństwa dzieci, które razem z rodzicami musiały uciec z Ukrainy oraz działania wspierające emocjonalnie rodziny.

- W związku z pobytem w Polsce bardzo dużej liczby uchodźców wojennych z Ukrainy, widzimy potrzebę zorganizowania świątecznych spotkań dla dzieci i ich opiekunów. Oglądając wspólnie filmy, nie tylko pomagamy oderwać się od myśli związanych z tęsknotą, wojną i trudną sytuacją. Zależy nam, by każdy detal, składający się na niezwykłą atmosferę tych wydarzeń, komunikował dzieciom miłość, troskę i wsparcie, na które mogą liczyć nie tylko w okresie Świąt, ale w każdej sytuacji. Jednocześnie przekazujemy im niezwykle istotne treści, wzmacniające bezpieczeństwo dzieci wobec zagrożeń, na które są szczególnie narażone jako uchodźcy wojenni - mówi Weronika Czajko, prezes Stowarzyszenia Operation Mobilisation w Polsce.

Podczas każdego z 50 wydarzeń odbędzie się wspólne ubieranie choinki z wykorzystaniem stworzonych własnoręcznie przez dzieci dekoracji pod okiem animatora. Wszyscy uczestnicy będą mogli również zrobić pamiątkowe zdjęcia w świątecznej scenerii, aby podzielić się nimi z bliskimi, niezależnie od tego gdzie będę spędzać tegoroczne Święta. W ramach projektu będą również dystrybuowane materiały na temat bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych, skierowane do opiekunów, ale i samych dzieci. 

- Radość z prawdziwego seansu filmowego, zwłaszcza w okresie świątecznym, to dla najmłodszych nie tylko źródło rozrywki, ale też nadziei na przyszłość. To istotne przypomnienie, że pomimo trudnych przeżyć, dzieci wciąż mają prawo do zabawy i rozwoju. Pomoc ofiarom konfliktów zbrojnych i wojen jest jednym z podstawowych celów naszej Fundacji. Cieszymy się, że możemy dać namiastkę normalności i wesprzeć rodziny w czasie rozłąki, która jest szczególnie trudna podczas Świąt - podkreśla Katarzyna Różycka, prezes Fundacji ORLEN.  

Celem projektu „Świąteczne kino dla dzieci z Ukrainy” jest pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju. Zrodził się on  m.in. z potrzeby organizowania czasu dla dzieci w centrach relokacyjnych i halach noclegowych. Elementem każdego pokazu będzie lekcja bezpieczeństwa, podczas której dzieci i ich opiekunowie poznają zasady związane z bezpieczeństwem w nowym środowisku, dowiedzą się jak unikać zgubienia się, niebezpieczeństw (również w świecie wirtualnym), a także jak bronić się w sytuacji próby skrzywdzenia.    

Na otwarcie kina w Mikołajki zaplanowano animację muzyczną „Happy Feet 2” z ukraińskim dubbingiem. W repertuarze świątecznych projekcji znalazła się również, prezentowana w języku ukraińskim, animacja „Szybcy i śnieżni”. Dla wszystkich dzieci biorących udział w projekcjach przygotowano plecaki, zawierające materiały edukacyjne oraz książki i kolorowanki odwołujące się do przesłania „Nie bój się, jestem z tobą".

Projekcje zaplanowano w punktach pobytowych i centrach noclegowych dla uchodźców na terenie całego kraju, m.in. w: Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Żywcu, Łodzi, Lublinie, Kutnie i Bielsku-Białej. Projekcja w Lublinie odbędzie się 27 grudnia w Domu Uchodźców prowadzonym przez Fundację Leny Grochowskiej przy ul. Lubartowskiej 58 o godz. 17:00.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy