Żołnierze 22 Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty 2 Lubelskiej Brygady OT oraz strażacy z OSP Garbów, OSP Piotrowice Wielkie, OSP Leśce, OSP Gutanów i OSP Borków przez dwa dni doskonalili procedury i współdziałanie na wypadek różnych zdarzeń kryzysowych. Ćwiczenia odbywały się na terenie gminy Garbów.
- Pierwszy dzień ćwiczeń rozpoczął się od scenariusza zakładającego rozbicie niezidentyfikowanego obiektu latającego w terenie leśnym. Do przeszukania wyznaczonego obszaru skierowano żołnierzy 22 blp wyposażonych w wykrywacze metali. Równolegle wojskowi pilarze i strażacy wykorzystując piły mechaniczne udrażniali teren po zawale leśnej, aby umożliwić dojazd pojazdów wojskowych i wozów strażackich do strefy działań - informuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
Kolejna grupa żołnierzy ze strażakami prowadziła działania w rejonie zbiornika wodnego. Ich zadaniem było przeszukanie akwenu w celu odnalezienia osób zaginionych, z zastosowaniem procedur wykorzystywanych podczas działań poszukiwawczo-ratowniczych prowadzonych na wodzie. Terytorialsi i strażacy pracowali w specjalistycznych kombinezonach do działań wodnych, wykorzystując sprzęt będący na wyposażeniu obu formacji. Wspólnie prowadzili przeszukiwanie i ewakuację poszkodowanych z wody.
W dalszej części dnia rozegrano epizod pożaru budynku w terenie zagrożonym aktywnością dywersyjną. Żołnierze zostali skierowani do bojowego zabezpieczenia akcji gaśniczej, dbając o bezpieczeństwo strażaków oraz kontrolując okolice budynku. Ich zadaniem była także obserwacja obszaru i identyfikacja potencjalnych zagrożeń ze strony przeciwnika.
Drugiego dnia ćwiczeń terytorialsi wspólnie ze strażakami prowadzili działania poszukiwawcze osoby zaginionej w terenie leśnym. Współpraca służb zakończyła się sukcesem. W kolejnym epizodzie doszło do pożaru budynku, w którym znajdowało się wielu poszkodowanych. Strażacy prowadzili działania gaśnicze i ewakuacyjne, a poza budynkiem żołnierze podejmowali poszkodowanych, wykonując segregację medyczną oraz transport do punktu pomocy medycznej.
Na zakończenie dnia przeprowadzono działania ratunkowe po wypadku komunikacyjnym. Żołnierze przeszkoleni z obsługi zestawów hydraulicznych Lukas, wspierali strażaków w wydobywaniu poszkodowanych z wraku pojazdu. Sprzęt, z którego na co dzień korzystają podczas szkoleń, pozwolił na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie akcji ratunkowej.
- Celem ćwiczenia pk. „Wiosenny Kryzys 25” było doskonalenie wielu różnych umiejętności z zakresu reagowania kryzysowego oraz współdziałania żołnierzy 2 LBOT z OSP. Od początku istnienia formacji, Terytorialsi regularnie uczestniczą w tego typu ćwiczeniach, aby zgodnie ze swoją misją być zawsze w gotowości do niesienia pomocy lokalnej społeczności i wsparcia innych służb ratowniczych, na wypadek wystąpienia zdarzeń kryzysowych - podsumowuje kpt. Gaborek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.