Politechnika Lubelska ma liczący 28 kamer system rejestrujący ruch postaci. Dzięki niemu w naszym laboratorium możemy nie tylko rejestrować, ale i animować ruch postaci. System ruchu firmy PhaseSpace może jednocześnie filmować całą grupę ludzi. Do tego jest mobilny, więc nagrania można prowadzić też poza laboratorium.
- Dzięki nowemu systemowi motion capture będziemy mogli nawiązać współpracę z kolejnymi podmiotami zarówno z branży medycznej, IT, jak i sportowcami, fizjoterapeutami czy organizacjami związanymi z kulturą - zapewnia dr inż. Maria Skublewska-Paszkowska, kierownik Zakładu Wizji Komputerowej i Uczenia Maszynowego Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.
System tworzenia zaawansowanych animacji na podstawie zarejestrowanego ruchu może być wykorzystany w filmach lub grach komputerowych. Poza tym, ortopedzi i fizjoterapeuci bęą mogli w pracy wykorzystać jego możliwość analizy sposobu poruszania się osób cierpiących na schorzenia ruchu. Z kolei trenerzy dostaną możliwość analizy ruchu sportowców. Natomiast zainteresowani utrwaleniem dziedzictwa kulturowego mogą m.in. rejestrować tańce ludowe.
CZYTAJ TAKŻE: Wybitni studenci Politechniki Lubelskiej zostaną nagrodzeni. Również ci świeżo upieczeni
- To kolejny sukces pracowników Politechniki Lubelskiej, którzy zdobyli środki na laboratorium w ramach konkursu ministerialnego i wyposażyli je w sposób, w którym będą mogli prowadzić badania naukowe i prace komercjalizacyjne - mówił rektor, prof. Zbigniew Pater. - Politechnika Lubelska w najbliższej przyszłości będzie uruchamiała kilka ważnych laboratoriów. To skutek grantów inwestycyjnych, które zakończyły się w tym roku lub projektów map drogowych, które właśnie się finalizują. Dzięki nim trafi do nas aparatura za około 30-40 mln zł, która będzie wykorzystana do tego, żeby prace badawcze, które prowadzą nasi naukowcy były bardziej dynamiczne i żebyśmy byli jeszcze bardziej dostrzegani w świecie.
System PhaseSpace został kupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozbudowę aparatury naukowo-badawczej uczelni.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.