Muzeum Wsi Lubelskiej to jeden z największych skansenów w Polsce. Jego misją jest prezentacja bogactwa kulturowego województwa lubelskiego, realizowana poprzez połączenie kolekcji obiektów architektonicznych i eksponatów z dbałością o zachowanie niematerialnego dziedzictwa regionu. Gromadzi obiekty związane z życiem wsi, dworów i miasteczek, utrwalając tradycje minionych epok. Ekspozycja muzeum jest podzielona na obszary reprezentujące różne regiony Lubelszczyzny, zarówno pod względem krajobrazu, jak i kultury. Są to: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektor dworski i miasteczkowy. W skansenie zobaczyć możemy także liczne zwierzęta.
Wczoraj (29 kwietnia) do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, puszyste osobistości – owce świniarki wraz z urokliwymi jagniętami. Owce świniarki to wyjątkowe zwierzęta – spokojne, łagodne i bardzo inteligentne. Ich charakterystyczna uroda przyciąga uwagę: mają kręconą, jasnoszarą wełnę. To jedna z najstarszych polskich ras owiec, przystosowana do trudnych warunków klimatycznych i ubogich pastwisk, dlatego przez wieki była nieodłącznym elementem krajobrazu polskiej wsi. Świniarki wyróżniają się też dużą odpornością oraz instynktem stadnym – trzymają się razem, a ich opiekunowie często podkreślają, że są bardzo przywiązane do człowieka.
Te niezwykle charakterystyczne zwierzęta, należące do rzadkiej i chronionej rasy, pozostaną w skansenie aż do jesieni, wzbogacając codzienność muzealnej wsi i ciesząc odwiedzających swoją obecnością. Ich przyjazd to efekt owocnej współpracy pomiędzy Muzeum Wsi Lubelskiej a Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. To właśnie dzięki tej inicjatywie możliwe było sprowadzenie zwierząt, które nie tylko wzmacniają autentyczność muzealnego krajobrazu, ale także pełnią ważną rolę edukacyjną – przypominając o dawnych tradycjach pasterskich i dziedzictwie polskiej wsi.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.