Nowe zasady odbierania i wywozu śmieci w Lublinie
Opublikowano: Aktualizacja:
Autor: oprac. Joanna Niećko
reklama
Przeczytaj również:
Z LublinaWraz z Nowym Rokiem weszły w życie nowe zasady dotyczącego odbioru śmieci. Zmieniły się reguły działania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów, odbioru odpadów z domów jednorodzinnych i postępowania z bioodpadami.
reklama
Od 1 stycznia obowiązują nowe zasady przyjmowania odpadów w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów przy ul. Głuskiej 6. Nie są już przyjmowane bioodpady w postaci trawy i części roślin określane dotychczas jako zielone. W zamian za to Miasto zapewnia odbiór tych odpadów w ilości nielimitowanej z miejsca ich wytworzenia. Od tego roku można już przekazywać do PSZOK w ilościach nielimitowanych takie odpady jak np. igły, strzykawki i glukometry. Poza tym, w ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami właściciel nieruchomości zamieszkałej jest uprawniony do samodzielnego, bezpłatnego dostarczania do PSZOK zużytych opon do 8 sztuk rocznie od gospodarstwa domowego i odpadów budowlanych i rozbiórkowych - do 2 ton rocznie od gospodarstwa domowego. Warunkiem dostarczenia jakichkolwiek odpadów do PSZOK, jest okazanie dowodu uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za poprzedni miesiąc.
Od 2021 roku, właściciele nieruchomości z jednorodzinnymi budynkami mieszkalnymi, mogą we własnym zakresie gospodarować bioodpadami. Wystarczy, że będą mieli przydomowe kompostowniki, do których trafiają np. skoszona trawa, części roślin jak i fusy, czy odpady z kuchni, z wyjątkiem odpadków pochodzenia zwierzęcego. Za samodzielne kompostowanie Miasto zwalnia z obowiązku posiadania pojemnika na bioodpady kuchenne oraz worka na bioodpady w postaci trawy czy części roślin oraz zwalnia częściowo z opłaty. Ulga dla gospodarstwa domowego to 5 zł miesięcznie. Aby z niej skorzystać właściciel nieruchomości musi złożyć nową deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na druku obowiązującym od 1 stycznia, dostępną na stronie internetowej Ratusza.
To nie koniec zmian. Od tego roku pojemniki lub worki na odpady, które mają być opróżnione danego dnia, mogą być wystawiane poza obręb posesji najwcześniej 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru i nie później niż o godzina 6 rano.
- W przypadku usuwania z posesji dużych gałęzi i konarów, należy je związać w sposób umożliwiający ręczny załadunek na pojazd do odbioru odpadów wielkogabarytowych. Meble i inne odpady wielkogabarytowe będą odbierane na dotychczasowych zasadach - informuje Izolda Boguta z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
reklama
reklama
reklama
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE
reklama
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.