Reklama

Reklama

Nowe zasady odbierania i wywozu śmieci. Mieszkanka Lublina proponuje akcję informacyjną

Opublikowano: śr, 30 gru 2020 16:21
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Nowe zasady odbierania i wywozu śmieci. Mieszkanka Lublina proponuje akcję informacyjną - Zdjęcie główne

Nowe zasady odbierania i wywozu śmieci. Mieszkanka Lublina proponuje akcje informacyjną | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Z początkiem przyszłego roku wejdą w życie nowe zasady wywozu i odbioru śmieci m.in. z osiedli domów jednorodzinnych. Mieszkanka jednego z takich osiedli, w petycji zaproponowała, żeby przeprowadzić akcję nformacyjną na temat nowych zasad.

Reklama

Nowe zasady od 2021 roku

Do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina trafiła petycja mieszkanki miasta związana z uchwałą przyjętą 15 października przez Radę Miasta w sprawie regulaminu porządkowego. Chodzi o punkt dotyczący mieszkańców osiedli domów jednorodzinnych i zakres miejsca i sposobu przetrzymywania przez nich odpadów. Jest w nich mowa np. o częstotliwości odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości, co oznacza, że większośc odpadów będzie odbierana raz na 14 dni. Oprócz tego, mieszkańcy mogą też mieć kompostowniki na swoich posesjach, przez co firma odbierająca odpady nie musi już ich odbierać. Co więcej, zgodnie z nowymi zasadami pojemniki lub worki na odpady, które mają być opróżnione danego dnia, mogą być wystawiane poza obręb posesji najwcześniej 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru i nie później niż o 6 rano. Zasady wejdą w życie z początkiem 2021 roku.

Panowała pełna dowolność

Autorka petycji, będącą mieszkanką jednego z takich osiedli, na wstępie podziękowała prezydentowi i radnym za pochylenie się nad problemem gromadzenia odpadów na takich terenach, bo wczesniej panowała pełna dowolność, więc np. małe, slepe ulice były zastawione pojemnikami i workami ze śmieciami. Dodaje, że choć był harmonogram wywozu, a firma zajmują się wywozem przestrzegała go, to niektórzy mieszkańcy i tak wystawiali śmieci, kiedy chcieli.

- Taki niecywilizowany sposób obchodzenia się z odpadami wśród których są także te wydzielające fetor, jak np. frakcja zmieszana i bio, naruszał nie tylko zasady ochrony środowiska, ale i jego estetykę, a p;rzede wszystkim nie był zgodny z wytycznymi o charakterze sanitarnym - napisała autorka petycji, dodając, że jest bardzo zadowolona, że od 1 stycznia 2021 roku ulegnie to zmianie. 

Żeby nie zasłaniać się niewiedzą

W petycji mieszkanka zaproponowała, żeby zorganizować akcję uświadamiającą mieszkańców by nie wystawiali w ten sposób śmieci i nie zasłaniali się np. niewiedzą. Akcja miałaby uświadomić o obowiązkach jakie wprowadza nowa uchwała.

- Segregujmy śmieci a nie ludzi na tych, którzy mają być zwolnieni z tego obowiązku z jakiejkolwiek przyczyny i tę resztę gorszego sortu. Z resztą o ile się nie myle, w przeczytanej przeze mnie w internecie uchwale nie ma uprzywilejowanych w tym przedmiocie - czytamy w petycji. 

Mieszkanka zaproponowała, żeby akcję przeprowadzic np. za posrednictwem wydawanych z udziałem Rad Dzielnic periodyków, któe są dostarczane bezpłatnie do skrzynek pocztowych. 

Mieszkańcy i Rady Dzielnic będą poinformowani o zasadach

Petycja została rozpatrzona. W informacji o sposobie załatwienia petycji można przeczytać, że odpowiedzialny za gospodarowanie odpadami komunalnymi Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin, wzorem lat poprzednich, podejmie działania informujące o wprowadzanych zmianach.

- Informacje zostaną przekazane mieszkańcom za pośrednictwem ogólnodostępnych środków przekazu, w sposób bezpieczny - uwzględniający aktualną sytuację epidemiczną. Zgodnie z petycją informacja o wprowadzonych zmianach zostanie również przekazana drogą elektroniczną wszystkim Radom Dzielnic - czytamy w infrmacji o sposobie załatwienia petycji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy