reklama
reklama

Niesamowite odkrycie archeologów w kościele pod Lublinem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niesamowite odkrycie archeologów w kościele pod Lublinem - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaArcheolodzy w trakcie prac w jednym z kościołów w powiecie lubelskim natknęli się na nieodkryte dotąd krypty i ludzkie szczątki.
reklama

Kościół pod wezw. Wniebowzięcia NMP w Bystrzycy w powiecie lubelskim został wzniesiony w latach 1709-1721 z inicjatywy kanonika lubelskiego Jakuba Franciszka Żmudzkiego. Świątynia powstała  na miejscu dawnego drewnianego kościoła, pochodzącego z pocz. XVI w., z wykorzystaniem gotyckich drewnianych portali drzwiowych. W 1871 r. kościół został odrestaurowany, a w 1888 r. rozbudowany od zachodu przez proboszcza Jana Ambrożego Wadowskiego. W latach 1895-1925 przeszedł kolejną renowację. W II połowie XX w. wprowadzono wtórną ceramiczną posadzkę.
 
Teraz są prowadzone kolejna prace, o czym poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
 
- Badania archeologiczne wykonano w związku realizacją działań związanych z wprowadzeniem ogrzewania podłogowego, zasilanego gruntową pompą ciepła.
Z uwagi na brak rozpoznania w zakresie historycznych poziomów użytkowych i lokalizacji domniemanych krypt, roboty budowlane poprzedzone zostały wykonaniem w 2021 r. badań geofizycznych z użyciem georadaru oraz odkrywek archeologicznych w miejscach stwierdzonych anomalii - informuje LWKZ.
 
 
Dodatkowo archeolodzy trafili na anomalie.
 
- W trakcie przeprowadzonych badań geofizycznych stwierdzono istnienie dwóch anomalii, które potwierdzały istnienie sklepień krypt. Jedna z krypt, usytuowana jest pod prezbiterium. Wejście do niej znajduje się pod płytą epitafijną rodziny Rojkwskich. Po zdemontowaniu płyty wykonano trzy przewierty przez sklepienie w celu rozpoznania wnętrza krypty za pomocą kamery. W wyniku tych działań stwierdzono obecność w krypcie jednej trumny, usytuowanej w centralnym punkcie pomieszczenia. W przypadku drugiej krypty, znajdującej się pod nawą stwierdzono, że przynajmniej w części jest zasypana. Pozostałe anomalie zarejestrowane w trakcie badań geofizycznych wystąpiły w miejscach dawnych wkopów, być może związanych z grobami ziemnymi - opisuje LWKZ.
 
LWKZ podaje również, że badania archeologiczne kontynuowane były w formie nadzorów w trakcie realizacji inwestycji. Przyniosły odkrycie fragmentów murów fundamentowych pochodzących z XVIII w., zamykających pierwotnie kościół od zachodu, wraz z późniejszym pomieszczeniem kruchty, gdzie odsłonięto dawny ceglany próg wejściowy do świątyni.
 
- Pod pomieszczeniem w północnej części chóru stwierdzono występowanie przemieszanych w ziemi szczątków ludzkich, z których część mogła zostać tam złożona wtórnie (np. w efekcie opróżniania krypty); ze względów technicznych odstąpiono od eksploracji pochówków - dodaje LWKZ. - W trakcie prac związanych z demontażem ołtarzy bocznych rozpoznano inskrypcje na jednym z portatyli ołtarzowych (Portatyle to przenośne ołtarzyki tablicowe – wykonywane od VII wieku, używane w czasie podróży).
 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama