Niedziela Palmowa to święto chrześcijańskie upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, który był witany gałązkami palmowymi. Jest to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia. Niedziela Palmowa jest świętem ruchomym, co oznacza, że co roku przypada w innym okresie (w marcu lub w kwietniu).
Oprócz poświęcenia palm podczas mszy świętej odczytywany jest fragment Ewangelii opisujący Mękę Pańską. Kolor liturgiczny Niedzieli Palmowej to czerwony. Symbolizuje męczeństwo i ofiarę Chrystusa.
W Kościele katolickim palmy są symbolem zwycięstwa, odrodzenia i wiary w życie wieczne. W Polsce, zamiast palm daktylowych, używa się gałązek wierzby, bukszpanu oraz suszonych kwiatów, które ręcznie plecione wyglądają naprawdę efektownie.
Święcenie palm ma również znaczenie symboliczne – przypomina o chwili triumfu, a jednocześnie przygotowuje wiernych na refleksję nad cierpieniem Jezusa.
Palmy tworzone w Polsce mają trzy rodzaje. Są to palmy wileńskie tworzone z suszonych kwiatów, mchów i traw, palmy kurpiowskie – oplecione kolorowymi kwiatami z bibuły, jak i palmy góralskie – wykonane z gałązek wierzby, ozdobione baziami i wstążkami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.