reklama
reklama

Nie będzie "Ciepłego Autobusu" dla bezdomnych w Lublinie. "Obecna pomoc jest wystarczająca"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Nie będzie "Ciepłego Autobusu" dla bezdomnych w Lublinie. "Obecna pomoc jest wystarczająca" - Zdjęcie główne

Nie będzie "Ciepłego Autobusu" dla bezdomnych w Lublinie. Obecna pomoc jest wystarczająca | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto nie uruchomi tzw. "Ciepłego Autobusu" dla bezdomnych. Z taką propozycją do władz Lublina zwrócił się niedawno radny Piotr Breś. Uzasadniając decyzję, Monika Lipińska - zastępca prezydenta ds. społecznych stwierdziła, że obecne działania są wystarczające.
reklama

"Ciepły Autobus" pomocą dla bezdomnych

Piotr Breś (Prawo i Sprawiedliwość) w interpelacji do Krzysztofa Żuka - prezydenta Lublina, zaproponował zorganizowanie przez miasto pomocy dla bezdomnych w zimie. Wyjaśnił, że jego prośba ma związek z informacjami pogodowymi i zapowiedziami o nadciągającym nad Lublin powrocie zimnego powietrza, śnieżyc oraz wystąpieniem zamieci i zawiei. 

- Jak miasto w tym okresie pomaga ludziom bezdomnym? Czy zasadnym było by stworzenie w naszym mieście tzw. ,"Ciepłego Autobusu" , wzorem innych miast, który mógłby jeździć po Lublinie w określonych godzinach a bezdomni mogliby się w nim posilić, rozgrzać lub pozyskać jakąś odzież (kurtki, swetry, bluzy, szaliki itp)? - napisał Piotr Breś. 

Radny tłumaczy, że ubrania mogliby zostawiać mieszkańcy Lublina w miejscach do tego wyznaczonych na terenie miasta lub na trasie przejazdu autobusu. Dodatkowo z pojazdu mogła by być udzielana też podstawowa pomoc medyczna. Podobne pojazdy są np. w Gdańsku, Krakowie i Łodzi. - Proszę o rozważenie szybkiego stworzenia takiej możliwości dla bezdomnych w naszym mieście - podsumowuje Breś. 

"Obecne działania są wystarczające"

W imieniu Żuka odpowiedziała Monika Lipińska - zastępca prezydenta ds. społecznych, która na wstępie poinformowała, że Lublin dysponuje szeroko rozwiniętą infrastrukturą w zakresie wsparcia bezdomnych, zapewniającą różnorodne formy pomocy. Zaznaczyła, że rokrocznie na realizację zadań dotyczących wychodzenia z problemu bezdomności przeznaczane jest ok. 2 mln zł. Oprócz tego dodała, że w Lublinie funkcjonuje 10 placówek dla osób bezdomnych tj. schronisk, ogrzewalni i noclegowni, w tym schronisko z usługami opiekuńczymi.

- Placówki te oferują zabezpieczenie schronienia, zapewniają osobom bezdomnym dostęp do zaplecza sanitarno - higienicznego, oferują podstawowe środki czystości oraz środki dezynfekujące, zapewniają miejsce do prania, wyżywienie, niezbędną i stosowną do pory roku odzież, a przede wszystkim wsparcie ze strony specjalistów w zakresie wychodzenia z problemu bezdomności. W tym celu opracowywane i realizowane są indywidualne programy wychodzenia z bezdomności, prowadzona jest praca socjalna, a także zajęcia wspierające, mające na celu niwelowanie dominujących problemów, a w konsekwencji usamodzielnienie - napisała Monika Lipińska. 

Z odpowiedzi wynika też, że działa dzienny ośrodek dla bezdomnych, oferujący świetlicę, łaźnię i pomoc przedmedyczną. Osoby potrzebujące mogą również skorzystać z dwóch kuchni wydających gorące posiłki i ze wsparcia wolontariuszy działających w ramach "Gorącego Patrolu”, zapewniających opatrunki, gorące posiłki i ciepłą odzież. Zastępczyni prezydenta odniosła się również do sytuacji bezodmnych w czasie pandemii koronawirusa. Dlatego uruchomiono 2 ośrodki buforowe oferujące miejsca przejściowego schronienia oraz zapewniające bezpieczne warunki bytowe osobom bezdomnym, przebywającym dotychczas w przestrzeni publicznej, zanim trafią do właściwej dla siebie placówki. Czas pobytu w placówce przejściowej wynosi 10 dni. Dodatkowo, umożliwiono całodobowy pobyt w ogrzewalniach, które w normalnych warunkach funkcjonują jedynie w godzinach od 18.00 do 8.00. - Na powyższe działania zaplanowano w tegorocznym budżecie dodatkową kwotę ponad 180 tys. zł - informuje Monika Lipińska. 

Co więcej, w opowiedzi można przeczytać, że stale monitorowana jest sytuacja osób, które przebywają w przestrzeni miejskiej i nie korzystają z form schronienia. Dlatego Straż Miejska patroluje miejsca, w których przebywają bezdomni i proponuje możliwości skorzystania z form pomocy. 

- Przedstawione działania zabezpieczają potrzeby osób bezdomnych. Na dzień dzisiejszy Miasto Lublin dysponuje 262 miejscami w placówkach zapewniających schronienie (schroniska, noclegownie, ogrzewalnie), a korzysta z nich obecnie ponad 200 osób - napisała Lipińska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama