Naukowcy z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej pracują nad samoobsługową myjnią oszczędzającą wodę i energię. Koncepcja opiera się na bezdotykowej myjni z kompaktowym systemem odzyskiwania oraz oszczędzania wody i energii. Prace potrwają 2,5 roku, a ich koszt to blisko 4,4 mln zł. Finansowanie pochodzi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
- Rok temu przedsiębiorstwo Tixewash Polska zwróciło się do nas o pomoc w rozwiązaniu problemu dużego zużycia wody i energii w produkowanych przez siebie samoobsługowych myjniach bezdotykowych. Głównymi kosztami eksploatacji w takich myjniach są woda, ścieki oraz energia elektryczna. W związku z tym, że ponad 70% właścicieli pojazdów korzysta z myjni samoobsługowych, koszty są znaczące. Ponadto ścieki w 100% są odprowadzane do kanalizacji - mówi dr inż. Michał Gęca z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych, kierownik projektu.
Dzięki pomysłowi powstanie nowa konstrukcja myjni samoobsługowej z mniejszym zużyciem energii elektrycznej i wody oraz wykorzystaniem ścieków. Zastosowanie technologii oczyszczania ścieków pozwoli na odzysk wody ze ścieków i ponowne jej wykorzystanie w poszczególnych cyklach mycia. Z kolei użycie do mycia odzyskanej i wstępnie ogrzanej wody zmniejszy zapotrzebowanie na energię.
- Technologia ta nie była dotychczas stosowana w oczyszczaniu ścieków pochodzących z myjni samoobsługowych. Jej zaletami są: mała przestrzeń i zwiększona efektywność energetyczna, w porównaniu do rozwiązań stosowanych w myjniach automatycznych. Opracujemy również system antyzamarzaniowy posadzki oraz układ elastycznych przewodów i lanc, a także system diagnostyczny - podsumowuje dr inż. Gęca.
W efekcie powstanie pełnowymiarowy prototyp myjni, który pojawi się w ofercie przedsiębiorstwa Tixewash Polska Danuta Alchimowicz Spółka Jawna. Potem planowana jest sprzedaż innowacyjnych myjni samoobsługowych TixECO.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.