Reklama

Reklama

Na dachu kamienicy w centrum Lublina powstanie stacja telefoniczna. Wiemy, kto ją zbuduje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Patryk Pytlak

Na dachu kamienicy w centrum Lublina powstanie stacja telefoniczna. Wiemy, kto ją zbuduje - Zdjęcie główne

Kamienica przy ul. Rynek 3 | foto Patryk Pytlak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Na kamienicy przy ul. Rynek 3 w Lublinie w najbliższym czasie pojawi się stacja telefoniczna. Sieć, która zajmuje się budową już uzyskała pozytywną decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji.

Reklama

Przy ul. Rynek 3 w Lublinie mieści się kamienica, która powstała w XVI wieku. W tamtym wieku właścicielem kamienicy był Jan Stanifusor z Krakowa. Do XIX wieku kamienica zmieniała swoich właścicieli. W 1910 roku przeszła w posiadanie rodziny Sulczyńskich. W 2021 roku budynek przeszedł remont i adaptację pomieszczeń na działalność usługową.

W najbliższym czasie budynek będzie pełnił inną funkcję. Spółka P4, operator sieci Play planuje na dachu tej kamienicy wybudować stację telefonii komórkowej. Stacja ma składać się z trzech anten sektorowych, dwóch anten radioliniowych i urządzeń technicznych usytuowanych na dachu kamienicy. "Założenia projektowe inwestycji obejmują montaż anten sektorowych na dachu dwuspadowym o wysokości maksymalnej około 22 m n.p.t., natomiast środek elektryczny (wysokość zawieszenia) anten znajduje się na wysokości 23 m n.p.t. Zgodnie z wnioskiem wysokość konstrukcji wsporczej wraz z antenami wynosić będzie ok. 4 m" - informuje biuro prasowej urzędu miasta lublin.

Play wybuduje stacje telefonii komórkowej na zabytkowej kamienicy

Jak poinformował nas Urząd Miasta w Lublinie, ratusz na początku kwietnia pozytywnie rozpatrzył wniosek spółki o ustalenie lokalizacji. Z kolei przedstawiciele Playa przekazali, że aktualnie spółka jest na etapie komplementowania niezbędnej dokumentacji do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. 

"Dla inwestycji uzyskane zostało już także niezbędne w tym przypadku (z uwagi na realizację inwestycji na kamienicy wpisanej do rejestru zabytków) pozwolenie Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zawierające określone warunki jej realizacji. Planowana inwestycja to niewielka antenowa konstrukcja wsporcza, z umieszczonymi na niej antenami wykorzystującymi przydzielone Play zakresy częstotliwości. Jej zasadnicza część, zgodnie z projektem i warunkami określonymi w pozwoleniu konserwatora zabytków, ma być zamontowana do ściany wychodzącego ponad tylną połać dachową świetlika, co ogranicza widoczność tych urządzeń od strony Rynku" - informuje biuro prasowe Playa.

Operator podkreśla, że budowa stacji znacząco polepszy zasięg jak i pojemność sieci Play na Starym Mieście w Lublinie. "Należy się spodziewać polepszenia jakości sygnału przede wszystkim wewnątrz okolicznych budynków i lokali użytkowych, a także wynikającego ze zwiększonej pojemności sieci wzrostu przepustowości internetu, z którego będą korzystać użytkownicy znajdujący się w zasięgu planowanej stacji" - wyjaśnia biuro prasowe.

Zapytaliśmy się również o względy bezpieczeństwa w związku z planowaną inwestycją. Spółka odpowiedziała nam, że stacja ta, jak każda inna zgodnie z obowiązującymi przepisami tuż przed jej komercyjnym uruchomieniem będzie podlegała obowiązującym pomiarom pola elektromagnetycznego w miejscach dostępnych dla ludności znajdujących się w otoczeniu stacji, realizowanym przez laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji.

"Raport z takich pomiarów pola elektromagnetycznego stanowi obowiązkowy element zgłoszenia stacji bazowej do organu ochrony środowiska i jedynie w przypadku spełnienia wszystkich obowiązujących norm możliwe jest jej uruchomienie" - podkreśla biuro prasowe. 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy