Reklama

Reklama

Lublin zapłaci więcej za wywóz śmieci. Radni miejscy przegłosowali zmiany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin zapłaci więcej za wywóz śmieci. Radni miejscy przegłosowali zmiany - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Decyzją Rady Miasta Lublin zostały podniesione opłaty za wywóz odpadów.

Reklama

- Obserwujemy wzrost kosztów systemu gospodarki odpadami, w tym kosztów transportu oraz zagospodarowania odpadów. Rosnące ceny paliwa, energii oraz wysokości wynagrodzeń powodują, że stawki za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w umowach podpisanych w roku 2021 i 2022 wzrosły średnio o 22% w stosunku do poprzednio obowiązujących umów przetargowych. Ponadto, zawarto w nich klauzule waloryzacyjne na poziomie 7% w związku ze zmianą kosztów realizacji zamówienia, co wynika wprost z wymagań ustawy Prawo zamówień publicznych. Proponujemy zachowanie ulg dla rodzin wielodzietnych i rozszerzenie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców domków jednorodzinnych samodzielnie kompostujących bioodpady w kompostownikach przydomowych, które będzie wynosiło 4 zł na mieszkańca. Mamy nadzieję, że zachęci to mieszkańców do samodzielnego kompostowania odpadów w kompostownikach przydomowych - mówiła przed sesją Katarzyna Madoń-Kremeś, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
W ubiegłym roku uzyskano dochód z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości ok. 89 mln zł. Z kolei w tym roku można się spodziewać dochodu na zbliżonym poziomie, a wydatki wyniosą ponad 105 mln zł. Oznacza to, że wydatki przewyższą dochód o ponad 16 mln zł. Pokrycie brakującej kwoty i zbilansowanie systemu wymaga podniesienia stawek opłat. Nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zaproponowano na poziomie: 29,50 zł od mieszkańca – w zabudowie wielorodzinnej (dotychczasowa stawka opłaty wynosiła 24,80 zł od mieszkańca) – wzrost o 4,70 zł, 33,50 zł od mieszkańca – w zabudowie jednorodzinnej (dotychczasowa stawka opłaty wynosiła 28,80 zł od mieszkańca) – wzrost o 4,70 zł. Do nowych stawek dostosowano też wysokość ulg dla rodzin wielodzietnych. Utrzymano zwolnienie z opłaty dla 6 i kolejnych mieszkańców zamieszkujących wspólnie na nieruchomości będących członkami rodziny wielodzietnej.

Obecnie obowiązująca metoda naliczania opłaty – od mieszkańca obowiązuje od 1 lipca 2021 roku. Umowy podpisane w wyniku przetargu zaczęły obowiązywać w poszczególnych sektorach od: 2 sierpnia 2021 r. (w sektorach: I,II,V), od 16 listopada 2021 r. (w sektorach: III,IV,VII) oraz od 1 lipca 2022 r. (w sektorze VI).
 
W trakcie czwartkowej (27 kwietnia), na której głosowano nad stawkami 
 
- Próbowaliśmy jako klub złożyć wniosek o zdjęcie tego projektu z porządku obrad, ponieważ w naszej opinii powoduje bardzo duże zamieszanie. Oczywiście jest to próba, ze strony prezydenta próba zbilansowania kosztów - mówił Tomasz Pitucha (klub Prawa i Sprawiedliwości), który powiedział, że zagłosuje przeciw tej uchwale i podał powód - Ta uchwała bardzo negatywnie wpływa na duże rodziny.
 
Z kolei Marcin Nowak (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) przypomniał, że wzrosły m.in.  koszty transportu. Zaproponował też jeszcze jedno rozwiązanie. - Może warto pomyśleć docelowo o powołaniu spółki komunalnej, która przynajmniej jeden z siedmiu obszarów w mieście, będzie obsługiwać? Myślę, że te koszty, które ponosilibyśmy, wówczas byłyby niższe. Takie spółki, które obsługują w ten sposob dane strefy powodują, że jest po prostu taniej. Przykładem jest tu Kraków i Bydgoszcz - mówił Marcin Nowak.
 
- Obecnie opłata środowiskowa narzucona przez rząd to ok. 11 mln zł. Gdyby rząd nie nałożył na nas tych opłat i gdyby one tak szybko nie rosły od 2015 roku, to być może nasza opłata za gospodarowanie odpadami, mogłaby być 304 zł niższa od osoby - stwierdził Bartosz Margul (klub prezydenta Żuka). - O inflacji i drożyźnie chyba już każdy Polak doskonale wie.
 
- Dla mnie to jest oczywiste, że będziecie podnosić opłaty, dlatego że Miasto Lublin ma być zadłużone w tym roku na 2,1 mld zł, do tego dochodzą obligacje - 600 mln zł, więc musicie łatać dziury - skwitował Eugeniusz Bielak (klub PiS). 
 
- Uważałem zawsze, że cały ten system jest błędny i niewydolny. Radny Margul jako przyczynę wskazał rząd, ale rząd może powiedzieć "mamy unijne dyrektywy", więc trudno w tej chwili określić kto jest winny - dodał Stanisław Brzozowski (niezrzeszony).
 
Ostatecznie nowe stawki przyjęto 17 głosami "za" radnych klubu Żuka. 11 radnych - z klubu PiS - głosowało przeciw.
 
Nowe stawki wejdą w życie 1 lipca.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy