reklama
reklama

Miliony euro dla instytucji. Teatr Osterwy w Lublinie przejdzie remont

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie przejdzie remont. Budynek ponownie ma stać się centrum życia społecznego zgodnie z założeniem jego twórcy, czyli Juliusza Osterwy. Całkowita wartość projektu wynosi 19,7 mln euro.
reklama

Remont obejmie cały budynek. Pierwsza część obejmuje modernizację oraz ucyfrowienie teatru. Druga zakłada poprawę efektywności energetycznej budynku instytucji.

- Inwestycja formalnie rozpoczęła się w grudniu 2022. Pokażemy nie tylko pracę, która wygra, ale zrobimy wystawę ze wszystkich wizualizacji. Okazało się, że podczas prac nad dokumentem (programem funkcjonalno-użytkowym – przyp.red.), który jest podstawą koncepcji, modernizacja teatru bez rozbudowy mija się z celem. Ze względu na to, że musielibyśmy stosować się do nowych przepisów, utracilibyśmy znaczną część użytkową. 25 procent widowni, by odeszło jeśli byśmy zastrosowali się do wymogów modernizacji oraz 25 procent powierzchni użytkowej – mówi Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Teatr ogłosił konkurs na koncepcję architektoniczną. Procedura konkursowa rozpoczęła się 18 lipca. Obecnie można składać prace konkursowe. W jury zasiądzie 4 architektów i 3 pracowników teatru, w tym dyrektor – Redbad Klynstra-Komarnicki.

Wykonawca na koncepcję architektoniczną wyłoniony zostanie w listopadzie. Po rozstrzygnięciu konkursu przekazane zostaną wszystkie prace konkursowe. Potem rozpoczną się prace projektowe. Zakończenie prac projektowych jest planowane na koniec 2024 roku.

- Obecnie inwestycja rusza w ramach budynku, który istnieje. W planach rozbudowy mamy stworzenie nowoczesnej sceny na 400 osób, a w drugiej części pomieszczenia dla administracji, pracowników. Moim marzeniem jest również stworzenie interaktywnego muzeum im. Juliusza Osterwy. W Polsce nie ma takiego miejsca. Myślę, że sama osoba Juliusza Osterwy na to zasługuje. To mu się po prostu należy. To niezwykły człowiek, w pewnym sensie zapomniany. Odczuwam taki obowiązek, aby pokazywać jego postać jako prawdziwego ojca współczesnego, polskiego teatru.

Dyrektor zaznacza również, że chciałby, aby powstał specjalny ogród, w którym publiczność będzie mogła odpoczywać po spektaklach.

Remont potrwa do 2027 roku. - To znacznie dłużej niż moja kadencja – kwituje Redbad Klynstra-Komarnicki.

Podpisanie umów o dofinansowanie inwestycji ze środków Funduszy Europejskich zaplanowano na pierwszy kwartał 2024 roku.

Całkowita wartość projektu wynosi 19,7 mln euro. 13,7 mln euro pochodzi z dofinansowania ze środków Funduszy Europejskich dla województwa lubelskiego na lata 2021-2027. 6 mln stanowi wkład własny z budżetu regionu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama