Komisje Rady Miasta Lublin
Rada Miasta Lublin powołuje stałe i doraźne komisje złożone z radnych do określonych zadań, ustalając przedmiot działania i ich skład osobowy. Do zadań komisji należy: rozpatrywanie i opiniowanie projektów uchwał, przeprowadzanie analizy działalności poszczególnych działów gospodarki miejskiej, urzędu i jednostek organizacyjnych miasta, wysłuchiwanie informacji Prezydenta Miasta, Sekretarza Miasta, Skarbnika Miasta, dyrektorów komórek organizacyjnych i kierowników jednostek organizacyjnych lub upoważnionych przez nich osób oraz rozpatrywanie spraw wniesionych.
Obecnie działa 11 komisji stałych. Są to: Komisja Budżetowo-Ekonomiczna, Komisja ds. Rodziny, Komisja Gospodarki Komunalnej, Komisja Kultury i Ochrony Zabytków, Komisja Oświaty i Wychowania, Komisja Rewizyjna, Komisja Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska, Komisja Samorządności i Porządku Publicznego, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, Komisja Sportu, Turystyki i Wypoczynku, Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej. Ich ostatnie posiedzenia odbywały się w dniach 14-16 grudnia 2020 roku.
Fundacja Wolności chce ułatwienia dostępu do obrad
Od kilku miesięcy w Biuletynie Informacji Publicznej, w harmonogramie posiedzeń komisji zamiast miejsca posiedzenia jest tylko adnotacja „posiedzenie w trybie zdalnym”. W ten sposób mieszkańcy nie wiedzą, gdzie odbywają się posiedzenia i w jaki sposób do nich dołączyć. Aby uzyskać taką informację, trzeba kontaktować się z biurem rady. Wtedy urzędnicy przesyłają link do posiedzenia. Uwagę na to zwróciła Fundacja Wolności, która złożyła wniosek o ułatwienie mieszkańcom dostępu do obrad komisji Rady Miasta.
Powołano się w nim na Art. 11b pkt 2. ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że "Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy”.
Fundacja podkreśliła też, że aktualnie w informacji o nadchodzących posiedzeniach komisji, w tabeli, w kolumnie "miejsce” znajduje się adnotacja "posiedzenie w trybie zdalnym”. Według autorów wniosku celem publikacji informacji o miejscu obrad zapewne jest umożliwienie uczestnictwa w nich zainteresowanym mieszkańcom, a informacja o tym, że posiedzenie odbywa się w trybie zdalnym, nie wskazuje, jak można dołączyć do posiedzenia.
Dodają też, brak właściwej informacji o możliwości dołączenia do posiedzenia komisji może naruszać art. 61 ust. 2 Konstytucji RP. Artykuł dotyczy prawa dostępu do informacji publicznej, a jego drugi ustęp brzmi: "Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu".
Jest zgoda na transmisje
Odpowiedzi udzielił Jarosław Pakuła - przewodniczący Rady Miasta, który zaznaczył, że spotkał się się przewodniczącymi klubów radnych. Ustalono wtedy, że posiedzenia komisji będa transmitowane, począwszy od nabliższych.
- Informuję również, że uzgodniono zmiany harmonogramu posiedzeń komisji stałych. Harmonogram ten będzie obowiązywał w czasie trwania stanu epidemii dla posiedzeń komisji zwoływanych w trybie zdalnego obradowywania. Po zakończeniu stanu epidemii prace komisji powrócą do poprzedniego harmonogramu i trybu obradowywania - napisał Jarosław Pakuła.
- Z pewnością dostęp do posiedzeń komisji rady jest ograniczony (choć zdajemy sobie sprawę że nie niemożliwy). Jednak skoro wcześniej mieszkaniec mógł znaleźć w BIPie dokładną informację o tym, gdzie ma się udać, aby wziąć udział w posiedzeniu komisji, tak samo powinno być obecnie. Mieszkaniec powinien znaleźć w BIPie dokładną informację o tym, co zrobić (gdzie kliknąć), aby wziąć udział w posiedzeniu - informuje Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności, dodając, że dzięki temu samorząd Lublina da przykład dobrej praktyki w zakresie przejrzystości działania oraz dostępności pracy organów gminy dla obywateli.
Fundacja poruszała już tę sprawę w 2018 roky, gdy złożyła petycję do Rady Miasta o transmitowanie spotkań komisji. Wówczas radni uznali prośbę za niezasadną.
Terminy posiedzeń komisji
Transmisje z posiedzeń będze można oglądać na stronie internetowej Urzędu Miasta. Będą odbywać się one w tym samym tygodniu, co sesja Rady Miasta.
Poniedziałki, godz. 14.00 – Komisja Samorządności i Porządku Publicznego
Poniedziałki, godz. 15.00 – Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej
Poniedziałki, godz. 16.00 – Komisja ds. Rodziny
Poniedziałki, godz. 18.00 – Komisja Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska
Wtorki, godz. 14.00 – Komisja Sportu, Turystyki i Wypoczynku
Wtorki, godz. 15.30 – Komisja Oświaty i Wychowania
Wtorki, godz. 18.00 – Komisja Budżetowo-Ekonomiczna
Środy, godz. 14.30 – Komisja Rewizyjna
Środa, godz. 16.00 – Komisja Gospodarki Komunalnej
Środa, godz. 18.00 – Komisja Kultury i Ochrony Zabytków
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.