reklama
reklama

Lublin zyska nowe miasto partnerskie. Ostatecznie zdecydują radni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin zyska nowe miasto partnerskie. Ostatecznie zdecydują radni - Zdjęcie główne

Aleja Pocztowa: Hotel Metallurg i Dom Dzierżyńskiej Rudy w Krzywym Rogu | foto Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Jeśli radni miejscy wyrażą zgodę, Lublin będzie miał nowe miasto partnerskie. Ma zostać nim Krzywy Róg - rodzinne miasto prezydenta Ukrainy.
reklama

Rada Miasta Lublin w trakcie czwartkowej (2 lutego) sesji będzie głosować nad projektem uchwały "w sprawie zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy miastem Lublin a miastem Krzywy Róg (Ukraina)".

Krzywy Róg jest rodzinnym miastem prezydenta Ukrainy - Wołodymyra Zełenskiego. Miasto od początku ataku Rosji było celem wielu ataków rakietowych.

- Miasto Lublin przekazało do Krzywego Rogu pomoc humanitarną zawierającą najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak żywność, odzież, czy artykuły medyczne zakupione ze środków pochodzących z darowizn. Protection Civile, francuska organizacja wspierająca ludność cywilną w sytuacjach kryzysowych, we współpracy z miastem Lublin, wysłała do Krzywego Rogu generatory dużej mocy. W dniu 20 września 2022 r. radny miasta Krzywy Róg - Pan Yurii Krasnozhon, złożył na ręce radnego miasta Lublin - Pana Leszka Daniewskiego, podziękowanie od Przewodniczącego Administracji Wojskowej Miasta Krzywy Róg dla Prezydenta Lublina za okazaną pomoc i solidarność - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwaly.

Z kolei w 2017 roku przedstawiciele Lublina i Krzywego Rogu podpisali list intencyjny o współpracy. Dodatkowo, delegacje z Krzywego Rogu wielokrotnie odwiedzały Lublin z wizytami roboczymi oraz były uczestnikami Kongresu Inicjatyw Europy Środkowo-Wschodniej, a następnie Kongresu Współpracy Transgranicznej. Zaś w ramach projektu „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” w mieście tym odbyły się dwie debaty społeczno-historyczne skupiające się na analizie Unii Lubelskiej oraz współczesnych założeniach Partnerstwa Wschodniego, Unii Europejskiej i NATO. 

Krzywy Róg jest siódmym co do wielkości miastem Ukrainy i leży w środkowo-wschodniej części kraju. Na początku 2022 roku liczyło 689 tysięcy mieszkańców. Zostało założone w XVII wieku przez Kozaków zaporoskich.

- Intensywny rozwój miasta wiąże się z rozpoczęciem eksploatacji rud żelaza Zagłębia Krzyworoskiego. Współczesny Krzywy Róg to duże miasto przemysłowe. Jest jednym z najbogatszych w minerały regionów Ukrainy. Większość ze znanych złóż pochodzi z odległych, starożytnych czasów. Najważniejsze z nich to rudy, złoża węgla brunatnego, marmuru, dolomitu, łupki oraz wiele innych naturalnych bogactw. Miasto słynie również z wydobycia kamieni szlachetnych - czytamy w uzasadnieniu.

Aby usprawnić komunikację pomiędzy najbardziej oddalonymi osiedlami, w 1974 roku rozpoczęto budowę szybkiego tramwaju. Szybki tramwaj liczy dwanaście stacji na dwudziestu sześciu kilometrach i jest odizolowany od miejskiego ruchu. Codziennie korzysta z niego czterdzieści sześć tysięcy pasażerów. 

Natomiast turyści mogą zjechać między innymi do kopalni rud żelaza na głębokość 1556 m pod ziemią. To najgłębiej położona trasa turystyczna na świecie. Wśród pamiątek industrialnych są fragmenty drogi kolejowej z końca XIX wieku, która połączyła kopalnie rudy w Krzywym Rogu z donieckimi kopalniami węgla kamiennego. Poza tym, w mieście jest prawie 30 cerkwi i zabytków architektury sakralnej, w tym cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1886 roku, Katedra Przemienienia Pańskiego, cerkiew Narodzenia Pańskiego, kościół katolicki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz jedna z największych synagog w Europie Wschodniej.

Główną arterią jest ul. Pocztowa. - Od początku XX stulecia jest kulturalnym i gospodarczym centrum miasta. Uwagę przyciąga oryginalny zegar z kwiatówo średnicy 22 m, największy tego typu na świecie. Swoistym symbolem miasta stał się Kozak Krzywego Rogu - pomnik legendarnego założyciela miasta, wzniesiony na placu przed gmachem Komitetu Wykonawczego Krzywego Rogu - napisano w uzasadnieniu.

Wśród miast partnerskich Lublina są już miasta ukraińskie. Na tej liście znajduje się m.in. Lwów, Sumy, Starobielsk, Równe, Ługańsk, Łuck, Charków.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama