Reklama

Reklama

Ukraiński Charków nowym miastem partnerskim Lublina? Zdecydują radni

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Ukraiński Charków nowym miastem partnerskim Lublina? Zdecydują radni - Zdjęcie główne

Miasto Charków - Plac Wolnośći | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeśli Rada Miasta wyrazi zgodę, to Lublin będzie miał nowe miasto partnerskie. Ma zostać nim Charków z Ukrainy.

Reklama

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Lublin, która jest planowa na 28 kwietnia, znalazł się projekt uchwały w sprawie "zawarcia umowy partnerskiej pomiędzy Miastem Lublin a Miastem Charków (Ukraina)".

Charków jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy. Leży w północno-wschodniej części kraju, około 40 km od granicy z Rosją. Jest ośrodkiem przemysłowym i uniwersyteckim. Podstawę produkcji stanowią przedsiębiorstwa przemysłu high-tech: elektrotechniczny, transportu, rolnictwa, budowy maszyn, przyrządów, elektroniki, przemysłu lotniczego. Z kolei wśród uczelni wyższych Charkowa są: Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Karazina, Narodowy Uniwersytet Radioelektroniki, Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny im. Simona Kuznetsa, Narodowy Uniwersytet Medyczny Narodowy Uniwersytet Gospodarki Miejskiej, Uniwersytet Artystyczny im. Iwana Kotlarewskiego, Charkowska Akademia Kultury.

W 2017 roku Lublin i Charków podpisały list intencyjny o współpracy.

- Podpisanie listu było poprzedzone kontaktami z przedstawicielami miasta poprzez między innymi udział delegacji z Charkowa w kolejnych edycjach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej, w programie kształcenia samorządowców ukraińskich pod nazwą „Szkoła Merów” oraz w wymianie doświadczeń i w wizytach z okazji świat obu miast - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Poza tym, Charków wsparł Lublin w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, który miasto zdobyło. Do tego w 2019 r. w Charkowie odbyła się międzynarodowa konferencja "Droga do Nagrody Europy: wyzwania i perspektywy” z udziałem Lublina. Była to wymiana doświadczeń z ukraińskimi partnerami na temat starań o uzyskanie Nagrody Europy. Charków dostał nagrodę w 2010 roku, a Lublin w 2019 roku.

W projekcie uchwały nawiązano też do inwazji Rosji na Ukrainę, która trwa już ok. 2 miesiące.

- Od początku napaści Rosji na Ukrainę Charków pozostaje pod nieustannym ostrzałem. Zniszczeniu uległo tysiące obiektów cywilnych: budynków mieszkalnych, szpitali, szkół. Powojenna odbudowa miasta będzie jednym z głównych wyzwań czekających jego władze i mieszkańców, a także partnerów międzynarodowych zaangażowanych w pomoc Ukrainie obecnie i deklarujących wsparcie na przyszłość - czytamy w podsumowaniu projektu uchwały.

Wśród miast partnerskich Lublina są już miasta ukraińskie. Na tej liście znajduje się m.in. Lwów, Sumy, Starobielsk, Równe, Ługańsk, Łuck.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy